site.btaЖенският национален отбор на България по футбол победи Армения в Европейска квалификация

Кристиана Караиванова вкара втория гол за България в арменската врата. Снимка: Христо Касабов/БТА (ПБ)

Женският национален отбор на България по футбол победи с 3:1 (2:0) Армения като гост в среща от 5-ия кръг на група С4 на Европейските квалификации. За българките преди почивката се разписаха Лора Петрова и Кристиана Караиванова, а в добавеното време третото попадение беше дело на Александра Янева. Арменките върнаха един гол в 75-ата минута чрез Ани Сафарян.

Така момичетата на селекционера Силвия Радойска постигат втори успех, след като на старта на кампанията прекършиха с 1:0 Казахстан, отново като гости с гол на Симона Петкова. С днешната втора победа лъвиците събират 6 точки и са на 2-о място в квалификационната група след фаворита Румъния, който по-рано днес нямаше проблеми с Казахстан и спечели с 3:0.

Така румънките са на върха с 15 точки от пет мача, следват България и Армения с по 6, но българките са напред с по-добър пряк двубой. Казахстан, който другата седмица гостува в София, е с 3. При това положение българската селекция е с чудесни възможности да заеме 2-ото място в групата и да чака развоя в другите потоци, за да разбере дали ще бъде сред най-добрите подгласници за попадане в допълнителните баражи. Мачът България – Казахстан е на 16-и юли от 20:00 часа на стадион "Александър Шаламанов" в София.

И макар първата среща между двата отбора да завърши с поражение за българките с 2:3, днес те започнаха много активно и вкараха два гола преди почивката по идентичен начин. След центрирания от ъглови удари Евдокия Попадинова първо свали топката на Лора Петрова, която я прати в мрежата в 13-ата минута, а след това и на левия защитник Кристиана Караиванова за 2:0 в 26-ата. Между двете попадения можеше да се разпише и Симона Петкова, която сама тръгна пробив, елиминира защитничка на Армения и стреля, но топката мина в страни от целта.

Натискът на Армения през второто полувреме даде резултат в 75-ата минута, но в 1-ата минута на добавеното време Александра Янева директно от свободен удар порази мрежата на домакините за трети път.

Българският отбор имаше много дълго пътуване заради липса на подходящи самолетни връзки и реално се движи от София до Ереван за 14 часа. Но Силвия Радойска и футболистките показаха невероятен характер и наложиха волята си в срещата в арменската столица.

Състав на България: Роксана Шахънска, Яница Иванова (46 – Бианка Демирова), Нора Димитрова, Йоана Станкова, Александра Янева, Симона Петкова (64 – Антония Ангелова), Лора Петрова, Леонора Желева (64 – Преслава Йорданова), Кристиана Караиванова (85 – Гергана Халянова), Полина Ръсина, Евдокия Попадинова (90+2 – Никол Диманова)

Към 23:19 на 12.07.2024 Новините от днес