site.btaМерих Демирал вкара два гола и Турция победи Австрия на осминафиналите на европейското първенство по футбол

Демирал празнува пред турските фенове след победното попадение през втората част / Снимка: AP Photo/Martin Meissner

Европейско първенство по футбол, последен мач от осминафиналите между отборите на Австрия и Турция:

Австрия - Турция - 1:2 (0:1)
голмайстори: 0:1 Мерих Демирал 1, 0:2 Мерих Демирал 59, 1:2 Михаел Грегорич 66
стадион: "Ред Бул Арена", Лайпциг
главен съдия: Артур Соареш Диаш, Португалия
жълти картони: Романо Шмид, Филип Лайнхарт (Австрия); Оркун Кьокчу, Исмаил Юксек (Турция).

състав на Австрия: Патрик Пентц, Щефан Пош, Кевин Дансо, Филип Лайнхарт (64-Максимилиан Вобер), Филип Мвене (46-Александър Прас), Николас Зейвалд, Марсел Забитцер, Конрад Лаймар (64-Флориан Грилич), Кристоф Баумгартнер, Романо Шмид (46-Михаел Грегорич) и Марко Арнаутович.

състав на Турция: Мерт Гюнок, Ферди Кадъоглу, Мерих Демирал, Абдюлкерим Бардакчъ, Мерт Мюлдюр, Каан Айхан, Исмаил Юксек (58-Салих Йозджан), Кенан Йълдъз (78-Керем Актюркоглу), Оркун Кьокчу (83-Ирфан Кахведжъ), Баръш Йълмаз и Арда Гюлер (78-Окай Йокушлу).

Централният защитник Мерих Демирал вкара два гола и Турция спечели с 2:1 срещу Австрия в последен мач от осминафиналите на европейското първенство по футбол, проведен в Лайпциг. Следващият съперник на селекцията на Винченцо Монтела ще бъде Нидерландия, като четвъртфиналът е насрочен за 6 юли в германската столица Берлин.

Турският национален отбор влезе в мача без загуба срещу днешния си съперник от почти 36 години - от ноември 1988, като южните съседи бяха с четири победи от последните пет срещи между двата отбора. Двубоят в Лайпциг бе първи между Турция и Австрия на голям форум, но началото отново бе за доминиращия тим в това съперничество.

Турците, подкрепяни от голяма част от привържениците на стадиона, стартираха ударно. Още в първата минута Арда Гюлер изпрати топката в наказателното поле на австрийците, а тя премина покрай скочилия Кевин Дансо и направи двоен рикошет в краката на Кристоф Баумгартнер и Филип Лайнхарт. В последствие топката се озова на волето на непокрития Мерих Демирал, който откри резултата.

Попадението на защитника на Турция влезе в 57-та секунда и е най-бързият гол в елиминации в историята на европейските първенства.

Отборът на Ралф Рангник, който има два престоя като треньор на "Ред Бул Арена" в Лайпциг, отговори бързо. Сгрешилите за първия гол Баумгартнер и Лайнхарт получиха възможности да изравнят в рамките на следващите шест минути, но първият бе блокиран, а вторият не уцели вратата след игра с глава.

Вихреното начало бе последвано от спокойна игра през остатъка от първото полувреме, а следващото положение бе едва в добавеното време. Баумгартнер получи топката пред вратата и стреля с първо докосване, но неговият удар премина покрай гредата.

Първата част завърши при резултат 1:0 в полза на Турция, а австрийците бяха близо до изравняване в 51-та минута. Марко Арнаутович получи топката пред вратата и стреля, но вратарят Мерт Гюнок изби удара. Само осем минути по-късно Арда Гюлер центрира от ъглов удар и отново намери Мерих Демирал, който надскочи съперник, стреля с глава и се разписа за втори път в мача.

Демирал бе големият герой за Турция днес, но името определено е изненадващо. Централният бранител се разписа два пъти, след като имаше също толкова голове в предните си 47 мача за националния отбор.

Австрия намали изоставането си в 66-ата минута, когато точен бе появилият се в игра за началото на второто полувреме Михаел Грегорич. Играчите на Ралф Рангник спечелиха корнер, а центрирането бе свалено с глава от Щефан Пош и попадна в свободния на далечна греда Грегорич. Той бе точен за 1:2, като това бе гол номер 100 от началото на европейското първенство в Германия.

В следващите минути Австрия изнесе играта изцяло в половината на съперника, а най-доброто положение дойде в заключителните секунди. Баумгартнер стигна до топката при едно от многобройните центрирания и стреля с глава, но ветеранът Гюнок плонжира, спаси удара и засили Турция към Берлин за четвъртфинал срещу Нидерландия.

Към 02:09 на 03.07.2024 Новините от днес