site.btaНидерландия се класира за четвъртфиналите на Евро 2024

Нидерландия се класира за четвъртфиналите на Евро 2024

Европейско първенство по футбол, осминафинал:
голмайстори: 1:0 Коди Гакпо 18, 2:0 Дониел Мален 84, 3:0 Дониел Мален 90+3
жълти картони: Дензел Дъмфрис и Дониел Мален (Нидерландия); Мариус Марин, Николае Станчу (Румъния)

състави:

Нидерландия: Барт Вербруген, Дензел Дъмфрис, Стефан де Врай, Върджил Ван Дайк, Нейтън Аке (69-Мики Ван де Вен), Йерди Схаутен (69-Джоуи Веерман), Шави Симонс, Тижани Райндерс, Стивън Бергвайн (46-Дониел Мален), Мемфис Депай, Коди Гакпо (84-Ваут Вегхорст).

Румъния: Флориан Ница, Андрей Рациу, Раду Драгушин, Андрей Бурка, Василе Могос (36-Богдан Раковица), Мариус Марин (72-Александру Чикалдау), Денис Ман, Николае Станчу, Разван Марин, Янис Хаджи (72-Денис Алибек), Денис Драгуш (72-Валентин Михайла).

Европейският шампион от 1988-а година Нидерландия постигна победа с 3:0 над Румъния на осминафиналите на континенталния турнир в Германия.

Нидерландия започна срещата на високо темпо и с натиск в противниковата половина. Още в 6-а минута Шави Симонс стреля от далечна дистанция, но румънският страж внимаваше и улови топката. Четвърт час след началото Денис Ман проби по крилото и отправи мощен удар, но не намери целта.

В 20-а минута звездата на Ливърпул Коди Гакпо откри резултата. Той получи топката на скорост от Симонс, влезе в наказателното поле и шутира силно, като не остави никакви шансове за спасяване на Флориан Ница.  Малко по-късно Тижани Райндерс засече центриране на Мемфис Депай, нанесе удар от воле, но противников бранител изби в корнер.

Половин час след началото на сблъсъка Дензел Дъмфрис отправи силен пас по земя към Депай, който беше оставен сам на голова позиция, но Раду Драгушин успя да избие топката със самоотвержен шпагат.

"Лалетата" засилиха натиска в края на полувремето, Шави Симонс се възползват от лошо позициониране на противниковата отбрана, овладя около точката на дузпата и отправи остър удар по земя, но не успя да реализира.

Второто полувреме започна с преса на "лалетата". В 49-а минута Райндерс отне в топката в центъра на терена, направи пробив през линията съперника и шутира, но румънски футболист блокира.

В 53-а минута Дониел Мален и Депай отправиха два последователни удара към вратата на Ница, получи се разбъркване, но в крайна сметка опитният вратар успя да неутрализира опасността.

В 57-а минута Върджил Ван Дайк засече подаване от корнер и отправи точен изстрел с глава, но уцели страничната греда. В ответната атака, сгрешен пас на румънците позволи на Гакпо да отправи изстрел от границата на наказателното поле, но Ница изби в ъглов удар. След изпълнението му звездата на Ливърпул реализира за втори път в срещата, но попадението беше отменено заради засада.

В 80-а минута Мален и Гакпо взаимодействаха по страхотен начин, като футболистът на Ливърпул получи възможност да обстрелва противниковата врата, но рикошет в Рациу не му позволи да вкара второ попадение.

В 83-а минута Гакпо финтира Драгушин и подаде остро по земя на Мален, който беше оставен сам на празна врата. Офанзивният футболист вкара второто попадение за селекцията на Роналд Куман, а в добавеното време отново той оформи крайното 3:0.

Към 23:17 на 02.07.2024 Новините от днес