site.btaАнглия победи Словакия след продължение на осминафиналите на Европейското първенство по футбол, Джуд Белингам и Хари Кейн донесоха успеха на тима

снимка: AP Photo/Thanassis Stavrakis

Среща от осминафиналите на Европейското първенство по футбол в Германия:

Англия - Словакия - 2:1 след продължения, 1:1 (0:1) в редовното време
голмайстори: 0:1 Иван Шранц 25, 1:1 Джуд Белингам, 2:1 Хари Кейн 91
стадион: Гелзенкирхен, "Арена ауф Шалке"
главен съдия: Халил Умут Мелер (Турция)
асистенти: Емре Ейсой и Керем Ерсой (Турция)
жълти картони:
за Англия - Джуд Белингам, Коби Мейно, Марк Гехи
за Словакия - Юрай Куцка, Милан Шкриняр, Петер Пекарик, Денис Вавро, Норберт Дьомбер

състав на Англия: Джордан Пикфорд, Кайл Уокър, Джон Стоунс, Марк Гехи, Киърън Трипиър (66-Коул Палмър), Деклан Райс, Букайо Сака, Джуд Белингам (106-Езри Конса), Коби Мейно (84-Еберечи Езе), Фил Фоудън (90+4-Айвън Тони), Хари Кейн (106-Конър Галахър)

състав на Словакия: Мартин Дубравка, Петер Пекарик (109-Любомир Тупта), Денис Вавро, Милан Шкриняр, Давид Ханцко, Юрай Куцка (81-Матуш Беро), Станислав Лоботка, Ондржей Дуда (81-Ласко Бенеш), Иван Шранц (90+3-Норберт Дьомбер), Лукаш Хараслин (61-Томаш Суслов), Давид Стрелец (61-Роберт Боженик)

Националният отбор на Англия направи обрат и победи с 2:1 след продължения Словакия на осминафиналите на Европейското първенство по футбол в Германия.

Иван Шранц откри резултата за тима на Франческо Калцона в 25-ата минута, а в петата минута на добавеното време Джуд Белингам изравни резултата след страхотно изпълнение със задна ножица. В началото на първото продължение Хари Кейн направи 2:1 и донесе успеха на вицешампионите от преди три години. Гол на Фил Фоудън за Англия беше отменен поради засада в началото на второто полувреме.

В спор за място на полуфиналите Англия ще играе срещу Швейцария на 6 юли от 19:00 часа в Дюселдорф.

Гарет Саутгейт направи само една промяна в състава от двубоя с Дания, като титуляр започна 19-годишният талант на Манчестър Юнайтед Коби Мейно. Киърън Трипиър и Фил Фоудън също получиха доверение от треньора да започнат мача.

Футболистите на селекционера Франческо Клацона бяха само на една минута от успеха и могат да съжаляват, че допуснаха обрат. Те започнаха много силно двубоя и пропуснаха две отлични възможности в началото. В 5-ата минута Лукаш Хараслин проби през центъра и намери вляво Давид Ханцко, той центрира, но никой от неговите съотборници не успя да го засече топката. Шест минути по-късно Хараслин получи пас зад гърба на Кайл Уокър, влезе в наказателното поле и стреля, но Марк Гехи успя да блокира неговия удар.

В 25-ата минута Словакия откри резултата след отлична атака. Давид Стрелец изведе великолепно Иван Шранц, а той с хладнокръвно изпълнение направи 1:0. За него това е трето попадение в турнира.

Началото на второто полувреме започна с отменено попадение за Англия. Фил Фоудън изпрати топката във вратата на съперника, след подаване на Хари Кейн, но след намеса на системата за видеоарбитраж ВАР гола не беше зачетен заради засада.

Малко след това Хари Кейн беше оставен непокрит, но ударът му с глава мина покрай вратата.

В 81-ата минута Англия имаше шанс да изравни, но гредата спаси Словакия. Деклан Райс стреля, но мощният му удар се отби в страничния стълб.

И точно когато футболистите на Калцона се виждаха в следващата фаза на шампионата Джуд Белингам изравни резултата в петата минута на добавеното време. Футболистът на Реал Мадрид се разписа със страхотен гол със задна ножица, след като получи пас от Марк Гехи и изпрати мача в продължения.

Веднага след първото продължение Англия стигна до обрат. Резервата Айвън Тони подаде на непокрития капитан на тима Хари Кейн, който с удар с глава отблизо направи 2:1.

Словаците имаха страхотна възможност да изравнят в 105-ата минута, когато Петер Пекарик не успя от няколко метра да засече центриране на Бенеш.

Във второто продължение футболистите на двата отбора се измориха и не успяха да създадат по-сериозни положения пред вратата на съперника. На няколко пъти играчите на Словакия отправиха неточни удари към Пикфорд. Така Англия спечели мача и продължава на четвъртфиналите на Евро 2024, където ще срещне Швейцария на 6 юли.

Тимът на Словакия, шампион от Евро 1976 като част от тогавашна Чехословакия, не успя да премине към четвъртфиналите за първи път като независима нация.

Към 00:20 на 01.07.2024 Новините от днес