site.btaАлександра Начева получи контузия на турнира по лека атлетика "Никола Вълчанов"

Александра Начева получи контузия на турнира по лека атлетика "Никола Вълчанов"
снимка БФЛА

Александра Начева се прости с мечтата си за участие на Олимпийските игри в Париж само 41 дни преди квалификациите на троен скок на най-големия спортен форум в света. 22-годишната пловдивчанка, която се намира в страхотна форма и завърши четвърта на Европейското първенство в Рим с личен рекорд 14.35 метра на троен скок само преди две седмици, беше записана за участие в двата хоризонтални скока на турнира "Никола Вълчанов" в Габрово, но получи тежка контузия, съобщават от БФЛА.

Още в първия си опит на скок дължина Начева се приземи накриво върху десния си глезен и остана в трапа с видими болки. Минути след инцидента треньорът й Стойко Цонов я откара в болница "Пирогов".

В отсъствието на Начева на скок дължина победи 16-годишната Радина Величкова с три опита над 6 метра - 6.07, 6.08 и 6.16. Величкова има личен рекорд 6.29 от 2023-а и с това и норматив за Световното първенство за юноши и девойки под 20 години.

Галина Николова е втора с 6.09, Дейзи Иса зае третото място с 5.97 метра. Николова спечели тройния скок два часа по-късно с 12.93 метра, пред Димана Йорданова 12.77 и Карина Цончева с 12.46.

Първото място на троен скок при мъжете зае Димитър Ташев с 15.81 метра.

В силната серия на 100 метра Христо Илиев бе над всички с 10.54 секунди, а негов подгласник е Венелин Камбуров с 10.86. Във втора серия Веселин Живков бяга 10.88 за третото място, но насрещния вятър беше 1.9 м/с.

Две победи на турнира регистрира Кристен Радуканова в спринтовете на 100 метра с 11.75 секунди и на 200 метра с 23.61.

На 200 метра Кристина Петкова финишира за 24.99 секунди за второто място, а Анна Миланова остана трета с 25.14. И двата резултата са нормативи за Европейско първенство за девойки под 18 години. Миланова има норматив и на 100 метра, а Петкова - и на 400 метра.

Потвърждение на нормативите за девойки под 18 години направиха Натали Захариева на скок височина с 1.74 и Сияна Бръмбарова на скок дължина с 5.91. Захариева остана втора с равен резултат с победителката Ирен Саръбоюкова от 1.74 метра.

Личен рекорд на скок височина направи Андреан Димитров с 2.04 метра.

В спринта на 200 метра победи Тодор Тодоров с 21.83 секунди, пред Иван Бонев с 21.94, а на 400 метра с препятствия Денислав Драшков бе най-бърз с личен рекорд 54.18. Още двама бягаха под 55 секунди - Радослав Гюров с 54.52 и Константин Ташев с 54.91.

На турнира имаше и две дисциплини за подрастващи – копие за момчета под 16 години с победител Димитър Воденичаров с 44.64 и гюле (6 кг) за юноши под 20 години с шампион Дамян Йовчев с 15.29 метра.

Гост на турнира бе кметът на община Габрово Таня Христова, която награди част от победителите в състезанието.

Към 09:21 на 07.07.2024 Новините от днес