site.btaСлед убедителната победа над Исландия стана ясно, че Нидерландия ще бъде без Френки де Йонг на Евро 2024

Снимка: AP Photo/Patrick Post

Нидерландия преодоля Исландия с категоричното 4:0 в последния си тест преди Европейското първенство, но доброто настроение от победата премина в отчаяние, след като беше обявено, че плеймейкърът им Френки де Йонг няма да пътува с отбора.

Техничният полузащитник Де Йонг се бори да бъде във форма навреме, след като получи няколко контузии в глезена този сезон, играейки за клубния си тим Барселона. Той опита да тренира за първи път със съотборниците си в неделя след седмица индивидуална работа, но след прегледите в понеделник лекарите казаха, че няма да е готов навреме.

Това помрачи настроението на холандците въпреки впечатляващия резултат на стадион Фейенорд. Решението и състоянието на Де Йонг бяха оповестени веднага след края на мача, но селекционерът Роналд Куман каза пред журналистите, че е знаел какво ще се случи от няколко дни и пет часа преди срещата е казал на останалите от отбора.

"Тестовете показаха, че той все още не може да прави това, което би трябвало да може на терена. След всяка тренировка с топка или без, той получава болки в глезена, сериозен дискомфорт. И не е трудно да заключите, че той няма да бъде 100% готов за следващите три седмици. Вече си мислех, че ще бъде трудно да играе срещу Полша в първия мач от група D, но явно няма да е само това", обясни Роналд Куман.

26-годишният Де Йонг написа в профила си в социалните медии своето послание, което беше следното: "Тъжен съм и разочарован, че няма да играя на Европейското първенство. През последните седмици направих всичко, което беше нужно и възможно, но за съжаление глезенът ми иска още време. Мечта е да си на Европейското и голяма чест да представляваш страната си с оранжевата фланелка, да пееш националния химн и да усещаш подкрепата на феновете ни от трибуната. Сега мисля да се присъединя към "оранжевия легион" и да подкрепя съотборниците си".

Иначе в самата среща Нидерландия тотално доминираше, вкара четири гола, един им беше отменен.

Шави Симонс откри резултата в 23-ата минута със своя 14-и гол за страната, а резултатът се запази до почивката. 4 минути след началото на втората част Върджил ван Дайк удвои след центриране на Нейтън Аке. Дониел Мален в 79-ата минута направи 3:0, а Вут Вегхорст след подаване на Мален оформи крайното 4:0 в добавеното време.

Първата среща на Нидерландия с Полша е в неделя в Хамбург, следват мачовете от същата група D с Франция и Австрия.

Към 23:24 на 08.07.2024 Новините от днес