site.btaГригор Димитров взе сет, но отпадна от американеца Тейлър Фриц на осминафиналите на турнира в Рим

Снимка: AP Photo/Alessandra Tarantino

Най-добрият български тенисист Григор Димитров загуби от американеца Тейлър Фриц с 2:6, 7:6 (11), 1:6 на осминафиналите на тенис турнира от сериите "Мастърс" в Рим с награден фонд почти 7,9 милиона евро. Мачът продължи 2 часа и 43 минути. Българинът подобри постижението си от миналата година, когато отпадна в третия кръг в Рим от Новак Джокович. Димитров спечели 88 440 евро от наградния фонд на турнира.

Това беше трети мач между двамата, като до момента те си бяха разменили по една победа, а сега Фриц взе предимство.

Григор Димитров започна трудно мача, като още в третия гейм допусна точка да пробив на свой сервис и въпреки че отрази първата възможност, Фриц успя да го пробие при втората. Американецът затвърди пробива си при своето подаване.

Най-добрият българин все пак имаше отличен шанс да се върне в резултата, като в шестия гейм пропусна пет шанс да върне пробива и вместо да изравни геймовете, се запази авансът на Фриц. Още в следващото разиграване американецът отново взе сервиса на Димитров, поведе с 5:2, а след това и затвора първата част при свой сервис за 45 минути.

Във втората част Димитров сервира много по-уверено и не допусна да бъде застрашен при своето подаване. В първите четири гейма роденият в Хасково тенисист имаше две възможности за пробив, на американецът успя да се защити. Най-драматично бе в десетия гейм, когато при 5:4 в своя полза Григор Димитров стигна до сетбол при сервис на Фриц, като това бе десетият му шанс за пробив. Американецът обаче отново се спаси с агресивни удари, като успя да изравни частите. Българинът имаше сетбол и при 6:5 и 40:30 в своя полза, но пропусна за 11-и път в мача да пробие съперника си. Така се стигна до тайбрек във втория сет.

Тайбрекът продължи близо 20 минути, като Григор Димитров поведе с 6:3 и имаше още три сетбола, но пропусна всичките. След това българинът постоянно бе водещият тенисист, но правеше и необясними грешки. Фриц стигна до един мачбол, но Димитров устоя. В крайна сметка родният състезател се наложи с 13:11 и изрази много бурно радостта си след инфарктния двубой. Димитров успя да изравни едва при десетата си възможност.

В третия сет обаче българинът бе много изморен и не успя да се противоположи на по-мадия и физически силен американец. Фриц напъбро поведе с 3:0 с пробив, след това още веднъж подаването на Димитров за 5:1, като затвори частта на собствен сервис. Третата част продължи малко повече от половин час.

Тейлър Фриц направи 13 аса в мача срещу само един на Димитров, а българинът направи и 11 двойни грешки на сервис срещу само една за американеца. Българинът бе по-добър при печелившите удари - 37:27, но направи много повече непредизвикани грешки - цели 31 срещу само 9 за Фриц.

На четвъртфиналите Тейлър Фриц очаква победителя от мача между германеца Александър Зверев и Нуно Боржеш от Португалия.

Към 07:13 на 05.07.2024 Новините от днес