site.btaКремъл заяви, че Русия не вижда причина да обсъжда мир с Япония и не вижда как би могло да има разговори за ограничаване на оръжията


Кремъл заяви, че заради враждебната позиция на Токио към Москва Русия не вижда причина да обсъжда възможността за подписване на дългоочакваното мирно споразумение с Япония за официално прекратяване на Втората световна война, предаде Ройтерс.
Русия, която е държавата наследник на Съветския съюз, и Япония така и не са подписали официално споразумение за прекратяване на военните действия след Втората световна война.
В края на войната съветски войски поемат контрола над четири острова, недалеч от японския остров Хокайдо. Островите, които русия нарича Курилски, а Япония – Северни територии, са под контрола на Москва до ден днешен и териториалният спор пречи на постигането на напредък по договарянето на мирно споразумение, отбелязва Ройтерс.
„Не, няма контакти с японските власти в момента“, заяви пред репортери говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, коментирайки изявление на японското министерство на външните работи, в което се казва, че Токио продължава да е ангажиран с подписването на споразумение и се надява да си върне островите.
„Знаете, че Токио побърза изцяло да се присъедини към всички неприятелски и враждебни стъпки срещу нашата страна“, посочи Песков, визирайки решението на Япония да се присъедини към западните санкции срещу Русия, наложени заради военните ѝ действия в Украйна.
По думите на Песков предвид „реалното състояние на нещата“ и японските санкции срещу Москва „едва ли е възможно да се говори за възможността за каквито и да било преговори“.
В отговор на въпрос дали има възможност да бъде подписано споразумение, което да замести споразумението "Нов договор за съкращаване на стратегическите оръжия" или „Нов СТАРТ“, което изтича през февруари 2026 г., говорителят на Кремъл каза, че в момента е много трудно дори да си представи как биха могли да започнат подобни разговори.
По думите на Песков, за да бъдат обсъдени подобни сложни стратегически въпроси, трябва да има определено ниво на взаимно доверие и то все още не е възстановено между Москва и Вашингтон. Все пак той добави, че това е възможно, ако руският президент Владимир Путин и американският президент Доналд Тръмп изявят политическата воля.
Русия и САЩ са най-големите ядрени сили в света и притежават около 88% от всички ядрени оръжия, посочва Ройтерс.
Говорителят на Кремъл каза още, че Русия подкрепя както преките, така и непреките преговори между Иран и САЩ за ядрената програма на Техеран като възможност за деескалация на напрежението между двете страни. Той потвърди подкрепата на Русия за дипломатическо и политическо споразумение между САЩ и Иран.
"Знаем, че в Оман се планират определени контакти, преки и непреки. И, разбира се, това може само да се приветства, защото може да доведе до деескалация на напрежението около Иран", каза Песков.
Иранските държавни медии съобщиха днес, че преговори между САЩ и Иран ще се проведат в Оман на 12 април.
Форматът на преговорите обаче остава неясен. Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви вчера, че двете страни са готови да започнат преки преговори, но иранският външен министър Абас Арагчи заяви, че разговорите в Оман ще бъдат непреки и ще се провеждат чрез посредници.
Тръмп многократно заяви през последните месеци, че иска споразумение с Иран за ядрената му програма, но също така заплаши с военни действия, ако не бъде постигнато споразумение.
/ГГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина