site.btaПълна доминация на България на Европейската купа по кикбокс в Пловдив

Пълна доминация на България на Европейската купа по кикбокс в Пловдив
снимка: Българска конфедерация по кикбокс и муай тай

Българските кикбоксьори спечелиха внушителните 348 отличия, от които 105 златни, 96 сребърни и 147 бронза, на Европейската купа, която се проведе в Пловдив. Този актив изкачи родните състезатели на първата позиция в комплексното класиране по медали от общо 21-а участващи държави.

Втори се наредиха представителите на Гърция с общо 129 медала (34 златни, 35 сребърни, 60 бронзови), а трети са състезателите на Унгария с 69 отличия (26 златни, 22 сребърни, 21 бронзови).

В клубното класиране от общо 110 тима, столичният Стар тийм зае първото място, следван от друг български клуб Масару, а трети станаха кикбоксьорите на унгарския Халкер Кирали тийм.

Престижното състезание бе последното за годината от общо четири включени в календара на Световната федерация по кикбокс WAKO. На 8 татамита и 2 ринга в Пловдивската спортна зала "Колодрум" три дни се състезаваха близо 2000 участници, които бяха оценявани от 100 от най-добрите международни рефери в кикбокса.

Историческото домакинство на страната се подплати с огромен успех, както със спечелването на голям брой медали, така и с най-високата оценка за организация на Европейска купа по кикбокс. WAKO обяви, че състезанието и догодина ще се проведе в България, като родната конфедерация по кикбокс и муай тай очаква подписването на 4–годишен договор за домакинство. Това стана факт благодарение на перфектната организация на двата спортни клуба по кикбокс Бултрас (Пловдив) и Стар тийм (София), съвместно с ръководството на БККМТ.

"Да вземем Европейска купа е нещо изключително за нас, защото за това домакинство кандидатстваха над 20 държави. Но ние успяхме да спечелим уважението на ръководството на WAKO, тъй като изпълнихме на 100 процента всички изисквания. Костваше ни много време, много усилия, много средства, но всичко беше изпълнено перфектно с екипа, с който работим от Стар тийм, от Бултрас, община Пловдив и Министерството на младежта и спорта. От присъстващите тук Ромео Деша, технически директор на Световната федерация по кикбокс, Сърджан Богарчич, технически директор на Европейската федерация и Ищван Кирали, президент на Европейската федерация, имаме оценка 10 от 10. Състезанието ще ни даде една по-ясна картина за подбора на националите, които ще ни представляват на предстоящите Световно и Европейско първенства през август и ноември", каза Галин Димов, президент на Българска конфедерация по кикбокс и муай тай.

Към 07:46 на 04.05.2024 Новините от днес