site.btaСловакия и Дания се класираха за четвъртфиналите на олимпийския турнир по хокей на лед

Пекин, 15 февруари (БТА).
Мечтата на Германия за нов подвиг на олимпийския хокеен турнир при мъжете бързо беше прекратена, след като Словакия ги победи с 4:0 (1:0, 2:0, 1:0) в елиминационния кръг в Пекин. Бундестимът, който изненадващо се окичи със сребърен медал на Олимпийските игри в Пьончан, сега нямаше никакви аргументи и така Словакия отива на четвъртфинал. ПРеди да стигнат до тук те паднаха от Финландия и Швеция и постигнаха една-единствена победа - срещу Китай.
Словакия контролираше изцяло мача и дори трите пъти, в които оставаха с човек по-малко на леда, не изпитваха трудности да запазят мрежата си. Петер Чехларик и Михал Кристоф вкараха два гола в рамките на минута и 45 секунди през втория период, като с тези две попадения мачът напрактика беше решен.
Либор Худачек откри резултата в 11:05 минута, а Марек Хървик оформи крайното 4:0 в 17:56 минута след асистенция на Чехларик. Мартин Гернат се отличи с две асистенции в мача. Така словаците отиват на четвъртфинал, където ще играят с отбора на САЩ.
В другата ранна среща от днес Дания се пребори с Латвия с 3:2 (1:1, 1:1, 1:0) и ще срещне Руския олимпийски комитет в четвъртфиналите. Латвийците обърнаха мача от 0:1 до 2:1, но след това трябваше да преклонят глава.
Мортен Поулсен откри резултата в 13-ата минута, а до края на частта Лаурис Дарзинс изравни. Пак той даде преднина на балтийците три минути след началото на втория период при числено превъзходство, засичайки подаване през синята линия на защитника на Литвинов (Чехия) Увис Янис Балинскис.
Три минути преди края на втората третина Юлиан Якобсен изравни, а Маркус Лауридсен обърна хода на мача с 3:2 във 2-ата минута на третата част. Лауридсен се разписа при наказание на латвийския отбор и завърши комбинация на Франс Нилсен и Микел Бьодкер.
Така при дебюта си на Олимпийски игри датските хокеисти вече са в топ 8. До момента те постигнаха две изненадващи победи над доста по-силни отбори от тях: 2:1 над Чехия и 5:2 над Швейцария отстъпиха с 0:2 на Руския олимпийски комитет в групата.