site.btaНиколай-Томас Георгиев се класира на 16-о място в традиционния турнир на сабя за младежи "Аспарухов меч" в Пловдив

снимка: БФ Фехтовка

Николай-Томас Георгиев се класира 16-и в традиционния турнир на сабя за младежи "Аспарухов меч", кръг от Световната купа. Състезанието събра в Пловдив елита на младежите и девойките във фехтовката. В надпреварата участват 211 състезатели от 35 държави.

Златния медал спечели американецът Уилям Морил, следван от Зухридин Кодиров (Узбекистан), а третото място си разделиха Сантиаго Мадригал (Испания) и Берталан Тот (Унгария). България беше представена от 20 фехтовачи.

Николай-Томас Георгиев излезе от групите с четири успеха и две загуби. Във втория кръг от директните елиминации той победи американеца Менгке У с 15:13. В срещата за място сред най-добрите 32 фехтовачът се наложи над Бенджамeн Дюсерф (Франция) с 15:12. В двубоя за място на осминафиналите Георгиев спечели срещу Мохамед Аламр (Саудитска Арабия) с 15:14, a след това отстъпи пред Шон Ким (САЩ) с 13:15 и завърши на 16-о място. Миналата седмица възпитаникът на фехтовален клуб Пловдив БГ взе титлата в турнира за Европейската купа за кадети в Румъния, а днес отново показа отлична игра.

От групите на турнира излязоха още 10 българи: Виктор Филев, Никола Господинов, Симеон Далеков, Станимир Пелов, Калоян Пешев, Никола Меицов, Михаил Хаджилазов, Михаил Стайков, Тервел Касабов и Александър Генков. От тях сред най-добрите 64 се класираха Виктор Филев (35-и) и Никола Господинов (53-и).

По-късно днес състезанието продължава с надпреварата при девойките индивидуално.

Към 14:36 на 18.07.2024 Новините от днес