site.btaНационалният отбор на САЩ завърши единствен без загуба в груповата фаза на световното първенство по хокей на лед за младежи до 20 години

Американските хокеисти вкараха 10 гола във вратата на Словакия / снимка: АП/Adam Ihse

Националният отбор на САЩ завърши единствен без загуба в груповата фаза на световното първенство по хокей на лед, което се провежда в шведския град Гьотеборг.

В пряк сблъсък за първото място в група "В" американците се наложиха с разгромното 10:2 (2:1, 3:1, 5:0) над Словакия.

В мача имаше интрига до 18-ата минута на втората третина, когато Словакия намали за 2:3. Изоставането на европейския тим от един гол обаче се задържа само 30 секунди, тъй като Райън Ленард вкара за 4:2. Още 34 секунди след това Рутгер МакГрорти покачи на 5:2, което пречупи словаците и в последната третина те допуснаха още пет гола в мрежата.

С хеттрик за победителите се отличи МакГрорти, който записа по един гол във всяка от третините.

В другия мач от групата Чехия спечели с 4:2 (1:0, 1:2, 2:0) срещу тима на Швейцария. До края на втория период играта бе равностойна, а резултатът бе равен - 2:2. В заключителните 20 минути обаче чехите стигнаха до два безответни гола чрез Иржи Кулих и Томаш Хамара, с които стигнаха до победата.

В класирането в групата победител е отборът на САЩ с 11 точки, пред Словакия с 9, Чехия със 7, Швейцария с 3 и Норвегия без актив.

В група "А" победител в потока станаха домакините от Швеция. "Трите корони" приключиха с груповата фаза с 10 точки, след като в последния си мач допуснаха поражение с 4:5 (0:2, 4:1, 0:1, 0:0, 1:2) след дузпи от Финландия.

Финландците водеха с 2:0 след първата третина, но във втората шведите вкараха четири гола и направиха обрат, за да поведат с 4:3 преди заключителните 20 минути.

В тях Финландия потърси как да се спаси от поражението и по-малко от две минути преди края Яни Ниман бе точен за 4:4.

При дузпите отново Ниман бе героят за Суоми с точно изпълнение при последния пети наказателен удар.

В последния мач от програмата за деня световният шампион Канада победи с 6:3 (2:1, 0:1, 4:1) Германия и прати Бундестима в баража за оставане в елита срещу Норвегия.

До края на втората третита германците издържаха на темпото на именития си съперник и резултатът бе равен - 2:2. В последната част обаче Канада наниза четири гола срещу само един за германците, с което се добра до победата.

С две шайби за успеха на "кленовите листа" се отчете Маклин Селебрини.

В класирането в групата Швеция е победител с 10 точки, пред Канада с 9, Финландия с 5, Латвия с 3 и Германия с 3.

В четвъртфиналите, които са във вторник, двойките са Швеция - Швейцария, Финландия - Словакия, Латвия - САЩ и Канада - Чехия.

Към 13:15 на 24.07.2024 Новините от днес