site.btaАнтоанета Стефанова завърши на десето място на световното първенство по блиц

Антоанета Стефанова завърши на десето място на световното първенство по блиц
Антоанета Стефанова се нареди десета на световното първенство по блиц / снимка: БТА

Гросмайстор Антоанета Стефанова завърши на престижното десето място на световното първенство по блиц за жени в Самарканд, Узбекистан.

Бившата световна шампионка в класическия и в ускорения шахмат събра актив от 11 точки, с който раздели местата от 6-о до 14-о. Допълнителните показатели обаче оставиха българката на десета позиция.

След вчерашния ден, в който се изиграха девет кръга, Стефанова имаше актив от 6 точки, с който заемаше 17-о място. В оставащите осем кръга днес тя събра още пет точки. Стефанова започна със загуба от Умида Омонова от Узбекистан, но след това постигна пет впечатляващи резултата подред - три победи и две ремита. Два от успехите ѝ дойдоха срещу китайката Чжу Цзинър, която стигна до бронзовия медал, както и срещу шампионката в ускорения шахмат Анастасия Боднарук (Русия). След това Стефанова направи ремита с двукратната световна шампионка в блица Анна Музичук (Украйна), както и с бившата световна шампионка Александра Костенюк, която сега играе за Швейцария.

Шампионка с 14 точки стана рускинята Валентина Гунина, а втора с 13,5 остана Костенюк. Чжу Цзинър пък направи серия от пет последователни победи след загубата от Стефанова в 12-ия кръг и събра актив от 12,5 точки, с който стигна до бронза.

Трите останали българки на световното по блиц завършиха турнира с по 9 точки. По допълнителни показатели Нургюл Салимова е 41-ва, Надя Тончева е 47-ма, а Гергана Пейчева е 52-ра.

По-късно днес ще стане ясен и шампионът при мъжете.

Към 13:31 на 24.07.2024 Новините от днес