site.btaИзцяло италиански подиум в клас MotoGP за Гран При на Катар, световната титла ще се реши в последния старт за сезона във Валенсия

снимка: AP Photo/Hussein Sayed

Италианецът Фабио Ди Джанантонио (Грезини Рейсинг) спечели първото място в клас MotoGP за Гран При на Катар, предпоследен кръг за сезона от световния шампионат по мотоциклетизъм.

Той измина 22-е обиколки за 41:43.654 минути и стигна до първи успех в кариерата си. Италианецът надделя над лидера в шампионата Франческо Баная (Италия, Дукати) в последните обиколки, докато претендентът за титлата Хорхе Мартин завърши едва 10-и.

Ди Джанантонио, който няма да кара в MotoGP през следващия сезон, показа агресивност на осветената от прожектори международна писта "Лусаил", изпреварвайки Баная с 2.734 секунди. Още един италианец Лука Марини (VR46 Racing) завърши трети с пасив от 4.408 секунди.

"Не знам какво да кажа. Беше невероятен уикенд, състезанието беше невероятно. Борех се с предната гума, но видях Баная да прави малки грешки. Това беше реванш, първо за себе си и после за другите. Сега го направих, сега съм победител в MotoGP", каза щастливият Ди Джанантонио след състезанието.

В генералното класиране Франческо Баная увеличи аванса си след днешното състезание. Той води с 437 точки, с 21 повече от  Хорхе Мартин, който има 416. На трета позиция е Марко Бедзеки (Италия) с 326 точки.

Баная може да защити световната си титла в спринта на финалното за сезона Гран При на Валенсия следващия уикенд.

"Направих силен старт, опитах се да натрупам разлика, но Ди Джанантонио беше невероятен. Все пак успях да завърша доста пред Хорхе", коментира италианецът.

Хорхе Мартин спечели спринта в Катар в събота, но ще му бъде много трудно да се пребори за трофея в последния старт след седмица.

Към 11:19 на 29.08.2024 Новините от днес