site.btaПедро Акоста спечели титлата в Moto2, нидерландец триумфира в Moto3 на Гран При на Малайзия по мотоциклетизъм

Педро Акоста, снимка: AP Photo/Vincent Thian

Испанецът Педро Акоста от отбора на "Red Bull KTM Ajo" е новият световен шампион в Moto2. Второто място на Гран При на Малайзия, 18-и кръг за сезона от световния шампионат по мотоциклетизъм на писта, беше повече от достатъчно, за да вземе титлата. Състезанието спечели Фермин Алдегер (Испания, GT Trevisan SpeedUp), който записа трети успех за сезона и в кариерата си.

Алдегер поведе още в началото и измина 17-е обиколки за 36:04.3780 минути. Акоста остана втори на 7.128 секунди, а трети се нареди Марко Рамирес (Испания, OnlyFans American Racing) с пасив от 9.558 секунди.

Италианецът Тони Арболино (Kalex) се нуждаеше място в топ три, за да остане в битката за титлата, но завърши на десето място. Той имаше проблеми още във втората обиколка, когато излезе извън пистата и изпусна предните места в надпреварата.

Педро Акоста вече има 320.5 точки и е недостижим на върха два кръга преди края на сезона. Арболино е втори с 243.5 точки, а третата позиция заема Джейк Диксън (Великобритания, Inde GASGAS Aspar Team) със 183 точки.

Акоста, който през 2021-а стана световен шампион в Moto3, ще кара в MotoGP през 2024 година, след като KTM активираха опцията в договора му, за да го покачат в по-горния клас.

Колин Фейер (Нидерландия, Liqui Moly Husqvarna Intact GP) триумфира в Moto 3 в Малайзия, след като измина 15-е обиколки за 33:30.0720 минути и записа първи успех в кариерата си. Той изпревари с 0.066 секунди своя съотборник Аюму Сасаки (Япония).

Испанецът Хауме Масия (Leopard Racing) финишира трети с пасив от 0.328, но остава начело в генералното класиране с 246 точки, следван от Сасаки и Давид Алонсо (Испания GASGAS Aspar Team), които имат съответно 233 и 205 точки. Катастрофи Алонсо и Даниел Олгадо ги оставиха на 41 точки назад в битката за шампионата.

Следващият кръг от Световния шампионат по мотоциклетизъм ще се проведе в катар от 17 до 19 номври. До края на сезона остават още две състезания.

Към 23:19 на 23.07.2024 Новините от днес