site.btaНационалният тим на България при момчетата победи Турция, момичетата с първа загуба на турнира по проекта YDF на ФИБА

снимка: Българска федерация по баскетбол

Националният отбор на България по баскетбол за момчета до 14 години записа първа победа на турнира по проекта YDF на ФИБА в столицата на Република Северна Македония - Скопие. След поражението от домакините на старта, днес българите надвиха Турция с 67:53.

След оспорвани начални минути националите взеха инициативата. На няколко пъти през първото полувреме те повеждаха и с двуцифрена разлика, но на почивката съперникът намали за 33:36.

Играта продължи сравнително равностойно след паузата, но през последната част тимът, воден от треньорите Веселин Веселинов и Ахилеас Зикас, натрупа 15 точки аванс и удържа преднината си до последно. Българите отбелязаха 9 тройки в мача срещу 4 за противника, като вкараха и повече наказателни удари от Турция.

Георги Димов бе най-резултатен за България с 23 точки (3 тройки), но допусна и най-много грешки – 9. С 20 точки завърши Калоян Марчев.

Тимът на България при момичетата до 14 години претърпя първо поражение в Скопие – отново от Турция с 42:49.

Баскетболистките, водени от треньорите Лилия Георгиева и Теодора Петрова, допуснаха изоставане от 9:15 след десет минути игра. Те вкараха 12 поредни точки на старта на втория период и стигнаха до пълен обрат, а на почивката резултатът бе 25:23.

Няколко размени на водачеството белязаха третата част, а след края й съставът на Турция бе напред с 37:32, като повече не изпусна предимството си.

Най-резултатна за българския тим бе Катрина Бозова с 11 точки, 7 точки реализира Валерия Стойчева.

Следващите мачове на отборите на България са в събота (4 ноември) срещу Румъния.

Към 23:20 на 30.06.2024 Новините от днес