site.btaБългарските шахматисти стартираха с победи на турнира FIDE Grand Swiss на остров Ман

Антоанета Стефанова / снимка: БТА

Българските шахматисти Иван Чепаринов и Антоанета Стефанова започнаха с победи на изключително силния турнир FIDE Grand Swiss на остров Ман с общ награден фонд от 600 000 долара.

При мъжете, където участват 114 от най-силните шахматисти в света, гросмайстор Чепаринов надигра с белите фигури румънеца Мирча-Емилиан Парлиграс. В дебюта Чепаринов избра да играе Индийска атака на царя, което явно обърка Парлиграс.

Българинът постепенно набираше позиционно преимущество и на 52-рия ход румънецът се предаде.

При жените, където играят 50 шахматистки, бившата световна шампионка Стефанова също нямаше големи затруднения. С черните фигури тя спечели за 39 хода срещу играещата за Шотландия грузинка Кетеван Арахамия-Грант.

Първите двама в крайното класиране при мъжете и при жените ще получат право да участват в Турнира на претендентите за световната титла, който ще се състои през 2024 година. При жените България вече има една сигурна квота за турнира на осемте претендентки в Торонто, осигурена от Нургюл Салимова.

Надпреварата FIDE Grand Swiss се провежда в 11 кръга.

Към 01:23 на 25.07.2024 Новините от днес