site.btaГригор Димитров победи Холгер Руне на турнира в Пекин и ще играе на четвъртфиналите срещу италианеца Яник Синер

Снимка: АП

Най-добрият български тенисист Григор Димитров победи Холгер Руне с 6:3 7:5 на турнира в Пекин на твърди кортове от сериите АТП 500 с награден фонд 3 633 875 долара. Мачът продължи час и 32 минути. Това бе първи успех на Димитров срещу Руне, който по-рано през годината го бе победил на осминафиналите на "Уимбълдън". Това е първа победа на Григор Димитров над играч от Топ 5 в последните две години, като българинът бе в серия от 12 поредни загуби в този период.

Така българинът последен си осигури участие на четвъртфиналите на турнира, където ще играе срещу италианеца Яник Синер.

Мачът започна чудесно за българския тенисист, който проби датчанина още в първия гейм, а след това серията му продължи и в следващите, като в рамките на 18 минути Димитров вече водеше с 4:0.  Руне много трудно успя да вземе подаването си в петия гейм, но след това спечели и следващите два и намали на 4:3. Дори в осмия гейм младият Руне имаше шанс за пробив и изравняване, но българинът се справи с това, а след това успя да се възползва от третия си сетбол при сервис на Руне и да затвори частта при 6:3 за 43 минути.

Това даде възможност на Григор да сервира в началото на втория сет и той записа чест гейм за 1:0. След това всеки от двамата взимаше подаването си с добър сервис, като резултатът стигна до 5:4 за българина. В деветия гейм Димитров поведе с 30:0 и беше на две точки от победата, но Руне успя да направи няколко добри сервиса и разигравания, като в крайна сметка изравни.
Димитров отново взе сервиса си, а след това поведе и с 40:0 при подаване на датчанина, при което имаше три мачбола. Руне спаси първите два, но Григор Димитров успя да спечели продължителното разиграване, с което и целия мач.

Българинът направи по-малко печеливши удари - 18 срещу 23, но бе по-добър при точките на при точките на втори сервис, при ретурите и при сервирането.

Григор Димитров и Яник Синер са си разменили по една победа, като българинът печели на "Мастърс" в Рим преди три години, но италианецът почели на тазгодишния "Мастърс" в Маями с 6:3, 6:4.

Към 19:22 на 07.07.2024 Новините от днес