Лига на Конференциите - плейофи

site.btaГеорги Костадинов се контузи в мача на АПОЕЛ с Гент (Белгия), треньорът Саид Ибраимов допълва българското участие в Лигата на Конференциите

снимка: АП

Българското участие в груповата фаза на турнира на УЕФА Лига Европа, освен от шампиона Лудогорец, ще бъде допълнено и от българския треньор Саид Ибраимов. Неговият Астана (Казахстан) завърши 1:1 като гост на "Елбасан Арена" на албанския шампион Партизани (Тиран) и се завръща в груповата фаза на турнирите на УЕФА. Първата среща беше спечелена от казахстанския отбор с 1:0 след три отменени гола с помощта на системата за видеоповторения (ВАР) и още много пропуснати положения.

Другият български отбор с възможност за продължаващо европейско участие Левски (София) отстъпи с 0:2 с два гола в края на мача на германския Айнтрахт (Франкфурт) и беше много близо до попадане в основната схема.

В реванша срещу Астана домакините от Албания откриха чрез конгоанеца Арчандж Бинцуоска в 25-ата минута, но хърватинът Марин Томасов изравни в 1-ата минута на второто полувреме. До края на мача и двата състава имаха своите положения, но нови голове не паднаха.

Балкани (Косово) също за втора поредна година влиза в груповата фаза на турнира, този път елиминирайки БАТЕ (Борисов, Беларус). В първата среща косоварите спечелиха с 4:1 и поражението с 0:1 в реванша на унгарска земя не оказа влияние. Така и след отпадането на Олимпия (Любляна) в турнира Лига Европа се оказва, че всички съперници на Лудогорец (Разград) до тук през това лято се събират на едно място – в третия турнир на континента.

Единственият български футболист на този етап в турнира – Георги Костадинов трябваше да напусне принудително терена за своя АПОЕЛ (Никозия) още в 22-ата минута заради контузия. Кипърците имаха да заличават пасив от 0:2 от първата среща срещу белгийския Гент, а напускането на българския лидер в средата на терена допълнително внесе разнобой в редиците на тима. Гент откри резултата само 7 минути по-късно с гол на Матис Самоас, а в 79-ата мароканецът Тарик Тисудали окончателно прекърши стремежа на АПОЕЛ да търси обрат. Вратарят на Гент Дейви Руф си вкара автогол в 93-ата минута и така оформи крайното 1:2.

Румънският Сепси, който още на старта елиминира ЦСКА-София, доказа колко сериозен отбор е и се предаде на Будьо Глимт чак в продълженията и то с гол от дузпа. Първата среща в Румъния завърши 2:2, а в реванша норвежците поведоха с 2:0. Но тимът на Сепси показа характер и изравни до 2:2 с решаващо попадение на ветерана Роланд Варга, което изпрати мача в продълженията. Там с второто попадение на Амал Пелегрино, реализирано от дузпа, Будьо успя да пречупи румънците и да ги изхвърли от турнира.

В изцяло британски сблъсък Астън Вила смаза шотландския Хибърниън с 3:0 и отива в групите с общ резултат 8:0. Джон Дюран и Леон Бейли преди почивката и Мати Кеш в 61-ата минута вкараха головете.

Още един шотландски отбор приключи с пътя в Европа – съгражданите им от Хартс, които инкасираха втора загуба от ПАОК (Солун) – 0:4. Също за втори път спечели и Нордселанд (Дания) – след 5:0 на свой терен срещу Партизан (Белград), сега само с 1:0.

Бившият нападател на Лудогорец (Разград) Игор Тиаго помогна за класирането на белгийския ФК Брюж, елиминирал Осасуна (Испания). След успех с 2:1 като гости, ФК Брюж изоставаше с 0:2 на свой терен след 55 минути игра. Но с попадения на Тиаго в 73-ата и на Андреас Сков Олсен три минути по-късно те успяха да преодолеят испанския тим.

В групите на Лигата на Конференциите влизат двата турски гранда Бешикташ и Фенербахче, отстранили съответно Динамо (Киев, Укрaйна) и Твенте (Нидерландия).

Към 13:29 на 18.07.2024 Новините от днес