site.btaСабаленка стартира с победа на Откритото първенство, Винъс Уилямс с трето поредно отпадане в първия кръг

снимка: АП

Арина Сабаленка от Беларус стартира с победа на Откритото първенство на САЩ по тенис.

Поставената под номер 2 надделя над белгийката Марина Заневска с 6:3, 6:2 и сложи край на професионалната кариера на 30-годишната си съперничка, която обяви, че се отказва от спорта след турнира в Ню Йорк.

"Мисля, че тя изигра невероятен мач и се бори до края. Радвам се, че спечелих. Без значение как. Опитвах се да остана концентрирана върху играта си, а не да се влияя от резултата. Надявам се в следващите мачове да се представя още по-добре", коментира Сабаленка.

Състезателката от Беларус навакса на два пъти пробив пасив в първия сет, а във втората част взе шест поредни гейма, за да триумфира за 77 минути. Тя завърши с 27 печеливши удара и 23 непредизвикани грешки.

Заневска прекратява кариерата си след 14 сезона в професионалния Тур. Тя достига до 62-ото място в световната ранглиста през миналата година, а през 2021-а печели единствената си титла в Гдиня, Полша.

Сабаленка пък остава в борбата за първото място в класацията на УТА. Тя може да изпревари водачката и защитаваща титлата си в Ню Йорк Ига Швьонтек (Полша), но трябва да постигне същия резултат като Швьонтек в САЩ или до го подобри.

25-годишната беларускиня, шампионка на Откритото първенство на Австралия през януари, достигна до полуфиналите през миналия сезон на "Флашинг Медоус". Във втория кръг тя ще играе срещу Джоди Бъридж (Великобритания).

Двукратната шампионка Винъс Уилямс отпадна за трети пореден път в първия кръг. 43-годишната ветеранка загуби от 17 години по-младата квалификантка Греет Минен (Белгия) с 1:6, 1:6 в своя мач номер 100 на Откритото първенство на САЩ.

"Беше невероятно да играя срещу легенда като нея. Изпитвам огромно уважение към Винъс, а това, че тя е тук и играе на 43 години е просто невероятно. За първи път играх на Централния корт (Артър Еш), забавлявах се от началото до края. Надявам се да имам още мачове тук", каза Минен.

Шампионката от Откритото първенство на Австралия през 2020 година София Кенин (САЩ) също започна с победа. Американката надделя над румънката Ана Богдан със 7:6(2), 6:4. Тя навакса изоставане от 3:5 гейма в първия сет, а във втория отново постигна обрат след пасив от 1:4.