site.btaИспанецът Алекс Маркес с "Дукати" спечели спринтовото състезание в MotoGP на пистата "Силвърстоун"

снимка: АП

Испанецът Алекс Маркес с "Дукати" спечели спринта за Голямата награда на Великобритания в клас MotoGP, девети кръг от сезона на световния шампионат по мотоциклетизъм на писта. Така той стана да стане петият различен победител в спринта в девет кръга от началото на кампанията.

Маркес измина десетте обиколки за 21:52.317 минути, изпреварвайки с 366 стотни от секундата италианеца Марко Бедзеки с "Дукати", който стартира първи на "Силвърстоун". По-малкият брат на шесткратния шампион в MotoGP Марк Маркес, който завърши 18-и с "Хонда", поведе пред австралиеца Джак Милър от KTM във втората обиколка на изсъхнала писта след проливен дъжд. Той държеше състезанието под контрол до последната обиколка, когато направи грешка и загуби малко от аванса си.

"Всичко беше наред, чувствах се много добре с мотора. Това е страхотен начин да започнем втората част от сезона", каза испанецът след победата.

"Не очаквах толкова трудни условия в състезанието. Очаквах изцяло мокро или изцяло сухо трасе, но то беше много смесено и не можах да уцеля точните гуми", заяви Бедзеки, който претърпя катастрофа в квалификацията, но си осигури полпозишън.

Испанецът Маверик Винялес с "Априля" допълва топ 3, а четвърти се нареди Йоан Зарко (Франция) с "Дукати".

Действащият световен шампион и лидер в генералното класиране Франческо Баная (Италия) с "Дукати" даде едва 14-о време. Другият французин на решетката, световният шампион от 2021 година Фабио Куартараро с "Ямаха", завърши 21-и, след като стартира последен в решетката.

В генералното класиране за шампионата начело остава Франческо Баная със 194 точки, следван от Бедзеки със 167 и от испанеца Хорхе Мартин със 163 точки.

Утре на пистата "Силвърстоун" е основното състезание в клас MotoGP.

Към 06:20 на 24.07.2024 Новините от днес