site.btaМанчестър Сити спечели титлата в Шампионската лига с гол на Родри и довърши мечтания златен требъл

Играчите на Сити празнуват след победния гол на Родри / Снимка: АП

Шампионска лига по футбол, финален двубой между английския клуб Манчестър Сити и италианския Интер:

Манчестър Сити - Интер - 1:0 (0:0)
голмайстори: 1:0 Родри 68
стадион: Олимпийски стадион "Ататюрк", Истанбул
главен съдия: Симон Марчиняк, Полша
жълти картони: Ерлинг Холанд, Едерсон (Манчестър Сити);  Николо Барела, Ромелу Лукаку и Андре Онана (Интер).
състав на Манчестър Сити: Едерсон, Нейтън Аке, Рубен Диаш, Мануел Аканджи, Джон Стоунс (82-Кайл Уокър), Родри, Бернардо Силва, Кевин де Бройне (30-Фил Фоудън), Илкай Гюндоган, Джак Грийлиш и Ерлинг Холанд.
състав на Интер: Андре Онана, Матео Дармиан (84-Данило Д'Амброзио), Франческо Ачерби, Алесандро Бастони (76-Робин Госенс), Дензел Дъмфрийс (76-Раул Беланова), Николо Барела, Марсело Брозович, Хакан Чалханоглу (84-Хенрих Мхитарян), Федерико Димарко, Лаутаро Мартинес и Един Джеко (57-Ромелу Лукаку).

Родри вкара единствения гол в средата на второто полувреме и Манчестър Сити завоюва първата си титла в Шампионската лига по футбол, след като победи Интер с 1:0 на финала в Истанбул. Така англичаните довършиха мечтания златен требъл с купи във вътрешното първенство, ФА Къп и най-престижния международен клубен турнир, изравнявайки постижението на градския съперник Манчестър Юнайтед от 1999.

Първата възможност за гол се откри пред символичния домакин на Олимпийския стадион "Ататюрк" Манчестър Сити. След продължителна атака топката се озова в Бернардо Силва по дясното крило, а португалецът напредна почти да аутлинията. Той направи бърз дрибъл обратно към центъра и нанесе бърз удар към далечния ъгъл на вратата, но топката мина в близост до страничната греда.

Друг удар на Ерлинг Холанд пък профуча над напречната греда, но миг по-късно той бе анулиран от статистиката заради засада на норвежеца. В 27-та минута нападателят на Сити пък получи топката един на един с Алесандро Бастони и преодоля бранителя, но си затвори ъгъла и стреля право в тялото на вратаря Андре Онана.

Манчестър Сити постепенно постигна над 65% контрол на топката, но английският шампион не успя да създаде чисто положение. Интер пък се защитаваше отлично през първото полувреме, което завърши при нулево равенство. По-големият проблем за Сити бе свързан с контузия, след като плеймейкърът на отбора и може би най-добър халф в света Кевин де Бройне бе изкаран от игра в 30-ата минута. През 2021 белгиецът напусна по принуда и финала срещу Челси, който Сити загуби с 0:1.

Контузиите не подминаха и отбора на Интер, който се лиши от нападателя си Един Джеко. Той бе заменен от Ромелу Лукаку в 56-ата минута.

Интер създаде първото си положение след четвърт час игра през второто полувреме, когато Бернардо Силва върна топката назад, а Мануел Аканджи я пропусна за Едерсон. Тя обаче бе твърде къса за вратаря и бе пресечена от Лаутаро Мартинес, който в последствие стреля право в тялото на бразилеца от малък ъгъл.

Аканджи имаше ключова роля и в следващото положение, което този път бе пред вратата на Интер. В 68-та минута защитникът на Сити изведе Бернардо Силва по дясното крило и португалецът центрира, а топката се върна към дъгата след рикошет. Там обаче я посрещна Родри, който я изпрати с мощен и прецизен удар в левия ъгъл на вратата на Онана за 1:0 в полза на англичаните.

Секунди след подновяването на играта разбъркване в наказателното поле на Сити завърши с удар с глава на Федерико Димарко, който уцели напречната греда. Топката се върна на пътя на халфа на Интер и той отново стреля от въздух, но в този случай уцели намиращия се пред него Лукаку. Три минути по-късно белгиецът остана сам срещу защитник на Сити и стреля по земя, но в ръцете на Едерсон.

Следващото положение бе в полза на Манчестър Сити. В 77-та минута Фил Фоудън дриблира през защитата на италианците и отправи удар по тревата, а Онана бе на мястото си и спаси италианците от втори гол.

В 88-та минута Интер направи най-големия пропуск в мача. Робин Госенс свали центриране към вратата и намери непокрит централния нападател Лукаку, който обаче уцели крака на Едерсон с удар от около 5 метра.

Това бе последното голямо положение в двубоя в Истанбул и Манчестър Сити спечели мечтания първи трофей в Шампионската лига по футбол, довършвайки златния требъл и затвърждавайки статута си на най-добрия отбор в света.

Към 08:43 на 25.04.2024 Новините от днес