site.btaУест Хям победи Фиорентина в последната минута и спечели купата в Лигата на конференциите

Снимка: АП

Финал в турнира Лига на конференциите на УЕФА:

Фиорентина – Уест Хям 1:2 (0:0)
голмайстори: 0:1 Саид Бенрама 62-дузпа, 1:1 Джакомо Бонавентура 67, 1:2 Джаред Боуен  90
стадион: “Еден Арена”
главен съдия: Карлос дел Серо Гранде (Испания)
жълти картони: Роландо Мандрагора, Никола Миленкович (Фиоринтина), Саид  Бенрама, Найеф Агерд  (Уест Хям)
Състави:
- Фиорентина: Пиетро Терачано, Додо, Никола Миленкович, Лука Раниери (84-Игор), Кристиано Бираги,  Софиан Амрабат, Роландо Мандрагора, Джакомо Бонавентура, Николас Гонсалес, Кристиан Куаме (61–Рикардо Сапонара), Лука Йович (46–Артур Кабрал)
- Уест Хям: Алфонс Ареола, Владимир Цоуфал, Курт Зума (61–Тило Керер), Найеф Агерд, Емерсон, Томаш Соучек, Деклан Райс, Лукас Пакета, Джарод  Боуен, Саид Бенрама (76–Пабло Форналс), Михаил Антонио (90+4–Анджело Огбона)

Уест Хям се наложи над Фиорентина с 2:1 в Прага и спечели купата в турнира Лигата на конференциите на УЕФА. Това е първа европейска титла за тима от Лондон от 1965 година, когато бе спечелена Купата на носителите на национални купи. Последният значим трофей на „чуковете” пък бе ФА Къп през 1980 година.

Успеха за тима на Дейвид Мойс дойде след попадения на Саид Бенрама от дузпа и на Джаред Боуен в последната минута на редовното време. За Фиорентина междувременно изравни Джакомо Бонавентура.

Италианците започнаха малко по-вдъхновено мача и отправиха първите два удара към една от двете врати, макар и те да бяха неточни.

В 12-ата минута Уест Хям организира остра атака отдясно, завършила с центриране, което бе пресечено от Миленкович. Веднага след това капитанът на англичаните Деклан Райс стреля от въздуха, като топката премина покрай десния стълб на вратата на Терачано.

Малко след половин час игра капитанът на италианците Кристиан Бираги бе ударен с чаша в главата от феновете на Уест Хям, като се наложи да му бъде оказана лекарска помощ, а дикторът на стадиона предупреди, че мачът може да бъде прекратен заради проявите на английската публика. Наложи се Райс да успокоява част от феновете.

В добавеното време на първата част Куаме от Фиорентина стреля с глава, като топката срещна десния стълб на вратата на Ареола. Лука Йович вкара при добавката, но попадението не бе признато, тъй като сръбският нападател бе в положение на засада.

На почивката Артур Кабрал смени Йович в нападението на Фиорентина, защото сърбинът получи и контузия в последните минути на първото полувреме.

В 49-ата минута Джаред Боуен от лондончани падна в наказателното поле на италианците и показа, че е ударен с лакът в главата, но съдията не реагира.

В 57-ата минута Куаме стреля от границата на наказателното поле, а вратарят на Уест Хям Ареола спаси.

Веднага след това Уест Хям поиска дузпа за игра в ръка на Бираги и след разглеждане със системата за видео повторения съдията Дел Серо Гранде посочи наказателен удар. Саид Бенрама бе безупречен при изпълнението, като стреля в левия ъгъл, докато вратаря Тарочано се хвърли на другата страна.

Фиорентина веднага успя да отвърне на удара. В 67-ата минута италианците направиха образцова атака, при която Николас Гонсалес свали топката с глава, Джакомо Бонавентура я спря с левия крак и веднага с десния между двама защитника я насочи в десния долен ъгъл на вратата – 1:1.

В 72-рата минута тимът от Флоренция бе близо до пълен обрат. Артур Кабрал подаде на Мандрагора, който с левия крак стреля близо до десния стълб на вратата.

В 80-ата минута Томаш Соучек от “чуковете” направи голям пропуск, но реферът отсъди фаул в тази ситуация за високо вдигнат крак на Михаил Антонио, който застраши Миленкович. Веднага след това вратарят на италианците Тарачано отрази удар с глава на Соучек.

В последната минута на редовното време Уест Хям нанесе решаващия си удар. Лукас Пакета изведе Джаред Боуен зад защитата, последният напредна и успя да прокара топката зад гърба на излезлия да го пресрещне Пиетро Терачано.

След края на мача фенове на Уест Хям нахлуха на терена, за да празнуват голямата победа с любимците си. По този начин „чуковете”  си осигуриха и право за участие в Лига Европа през следващия сезон.

Към 17:04 на 29.03.2024 Новините от днес