site.btaЕлина Свитолина и Каролина Мухова се класираха на четвъртфиналите на "Ролан Гарос"

Украинката Елина Свитолина отстрани рускинята Дария Касаткина в четвъртия кръг на "Ролан Гарос" / снимка: АП

Елина Свитолина, която роди първото си дете през октомври миналата година, се класира за четвърти път в кариерата си за четвъртфиналите на Откритото първенство на Франция по тенис.

В мач от четвъртия кръг украинката победи с 6:4, 7:6(5) рускинята Дария Касаткина след час и 59 минути игра. Въпреки чистата победа на Свитолина, мачът бе много изравнен, което се дължеше на огромния брой грешки, които допуснаха и двете тенисистки. Свитолина завърши мача с 42 непредизвикани грешки, докато Касаткина направи дори повече - 46.

Украинката, която в момента е на 192-ро място в световната ранглиста, започна мача отлично и поведе с 4:1 гейма с два пробива. Касаткина върна единия от тях, но за обрат в първата част рускинята нямаше сили.

Във втория сет Касаткина първа реализира брейкбол за 2:0, но Свитолина успя да обърне и да поведе с 5:3. Украинката стигна до мачбол при 5:4 гейма на свой сервис, но го пропусна и позволи на Касаткина да изравни при 5:5.

Последва нов пробив за Свитолина и втора възможност да сервира за мача, но и този път тя не успя да спечели подаването си, което наложи изиграването на тайбрек. В него честите грешки на двете бяха съпроводени и с няколко много дълги и тежки разигравания. В крайна сметка обаче Касаткина изпрати един форхенд далеч зад крайната линия, което донесе успех със 7:5 точки за тенисистката от Украйна.

За класиране на полуфиналите на "Ролан Гарос", което би било първо в кариерата на Свитолина, украинката ще спори с победителката от мача между американката Слоун Стивънс и Арина Сабаленка от Беларус.

За пръв път в четвъртфиналите на Откритото първенство на Франция ще играе Каролина Мухова. Чехкинята, която през 2021 година игра в полуфиналите на Откритото първенство на Австралия, победи с 6:4, 6:3 рускинята Елина Аванесян, която попадна в основната схема като "щастлива губеща" от квалификациите.

26-годишната Мухова водеше играта през целия мач и постигна 31 печеливши удара, което бе почти двойно на 16-те на Аванесян. Чехкинята реализира и девет от 16-те точки за пробив, които се откриха пред нея, а освен това бе подпомогната и от четирите двойни грешки на Аванесян.

За място сред най-добрите четири Мухова ще спори с друга рускиня - Анастасия Павлюченкова.

Към 14:44 на 29.03.2024 Новините от днес