Победа за Германия в
северната комбинация
на Олимпийските игри в Пекин

Чжанцзякоу, 9 февруари (БТА).
Винценц Гайгер от Германия спечели златния медал в дисциплината северна комбинация (скок от нормална шанца и 10 км ски-бягане). Гайгер изпревари норвежеца Йорген Гробак (Норвегия) и Лукас Грайдерер от Австрия, взели съответно сребърното и бронзовото отличие.
Гайгер завърши първи с време 25:07.7 минути, следван от Гробак на 0.8 и Грайдерер на 6.6 секунди. За новия шампион това е втори златен олимпийски медал и първи в индивидуална дисциплина. Иначе в класирането за Световната купа той се движи на 3-о място, но днес срази конкуренцията с много силно бягане. Само в бягането той премина 10-те километра за 23:41.7 минути и така стопи изоставането си от скока.
Гайгер беше на 11-о място след скоковете, като трансформираното му във време изоставане беше на 1:26 от временния водач Рьота Ямамото от Япония. Ямамото направи невероятен скок от 108 метра и поведе след първата дисциплина, но беше ясно още тогава, че няма да му бъде никак лесно заради късите дистанции на преследвачите му.
133-те точки на Ямамото от скока бяха калкулирани по "системата Гундерсен" на преднина от 0.38 секунди пред Лукас Грайдерер, който остана на 2-а позиция.
Скачайки последен от всичките 46 състезатели, лидерът в Световната купа Йоханес Лампартер (Австрия) даде всичко от себе си, поставяйки си задачата да се намеси в битката за медалите с невероятен скок. Той стартира в бягането от петото място, на една минута и четири секунди зад Ямамото, който иначе е 11-и в Световната купа. Номер 2 в класирането за Световната купа Ярл Магнус Рийбер не участва в състезанието днес, тъй като даде положителен тест за КОВИД-19.