site.btaШвеция с втора победа в олимпийския турнир по хокей на лед при мъжете

Швеция с втора победа
в олимпийския турнир по хокей
на лед при мъжете

Пекин, 11 февруари (БТА)
Отборът на Швеция победи с 4:1 (3:0, 0:0, 1:1) Словакия и записа втора победа в група "С" на олимпийския турнир по хокей на лед за мъже в Пекин.
С успеха "трите корони" оглавиха класирането в групата с максималните 6 точки, а всичко в мача бе решено до голяма степен в първата третина, в която символичните домакини отбелязаха три безответни гола.
Йоаким Нордстрьом даде преднина на Швеция в 12-ата минута на мача, а Лукас Валмарк покачи на 2:0 в 19-ата минута в момент, в който шведите бяха с един повече на леда.
Пет секунди преди края на първата третина Макс Фриберг реализира за 3:1.
Във втория период нямаше голове, а третият също вървеше към нулево равенство, но в последните минути Словакия заигра без вратаря си Патрик Рибар.
От това се възползва Карл Клингберг, който с удар от синята линия направи резултата 4:0.
Словакия все пак успя да запише по-почетно поражение с гол на 17-годишния Юрай Слафковски 102 секунди преди края, като за младия нападател това е трети гол в два мача в Пекин. Тези три гола обаче са всички, които са вкарали играчите на Словакия в двата си мача до момента и логично те заемат последното място в група "С" с 0 точки.
Повече поводи за радост имаха съседите на словаците от Чехия, които се наложи с 2:1 (1:1, 0:0, 0:0, 0:0, 1:0) над Швейцария след дузпи. В редовното време срещата завърши 1:1, а в допълнителните 5 минути нов гол не падна. При наказателните удари ветеранът Давид Крейчи вкара още при първата дузпа за Чехия, което бе и единственото попадение. Най-голяма роля за успеха на чехите обаче имаше вратарят Симон Хрубец, който спаси 24 удара, както и всички 5 дузпи на швейцарските хокеисти.
Срещата на Националния закрит стадион в Пекин започна много интересно с бърза размяна на голове. В петата минута Иржи Смейкал откри за Чехия, но след точно 4 минути Гаетан Хаас изравни при пауър плей за Швейцария.
До края двата отбора показаха много борбена игра, но Хрубец и колегата му на швейцарската врата Леонардно Дженони напълно отказаха нападателите и на двата отбора. Дженони завърши срещата с 34 спасявания и три отразени дузпи.
С победата, която е първа, Чехия излезе на трето място в група "В" с 2 точки. Швейцария е на последното място с 1 точка и две загуби. Начело е отборът на Руския олимпийски комитет с 6 точки, а втори е дебютантът Дания с 3.