site.btaЧелси спечели Световното клубно първенство след продължения срещу бразилския Палмейрас

Абу Даби, 12 февруари (БТА).
Европейският клубен шампион Челси спечели за първи път в своята история Световното клубно първенство, надделявайки на финала над бразирския Палмейрас с 2:1 след продължения. Германският нападател Кай Хаверц донесе успеха на сините от Лондон с точно изпълнена дузпа в 117-ата минута.
Преди това Ромелу Лукаку откри резултата в 55-ата минута, а бразилците изравниха резултата 9 минути по-късно от дузпа, реализирана от национала Рафаел Вейга. По този начин Челси увеличи доминацията на европейските отбори и за девети пореден път клуб от Стария континент триумфира като номер 1 в турнира на ФИФА. До момента това беше единственият трофей, който отсъстваше от витрината на Челси откакто клубът е поет от руския олигарх Роман Абрамович през 2003-а година.
Челси имаше един опит вече да спечели този трофей, но през 2012-а година отстъпи на финала с 0:1 на Коринтианс (Бразилия). Това всъщност е и последната титла от този турнир за отбор от Южна Америка.
Шансове за гол в двете врати имаше и преди почивката, но основната тема на това първо полувреме беше контузията на Мейсън Маунт, заради която той не можа да продължи и беше заменен принудително.
10 минути след началото на втората част Лукаку откри резултата с впечатляващ изстрел с глава, засичайки центриране на Калъм Хъдзън-Одой. Девет минути по-късно обаче австралийският съдия Крис Бийт даде дузпа за Палмейрас. Той провери с помощта на ВАР дали Тиаго Силва е играл с ръка, потвърди наказателния удар и Рафаел Вейга прониза Едуар Менди на вратата на британския тим.
Но игра с ръка костваше победата и на Палмейрас, след като Луан Гарсия удари топката и от 11-те метра Кай Хаверц вкара за 2:1 три минути преди изтичането на 120-те.