site.btaСписание „Ветеринарна практика“ представя Зоя Паунова – почетен генерален консул на Кралство Швеция в България
Разговор на ветеринарния специалист д-р Милена Кръстанова със Зоя Паунова – почетен генерален консул на Кралство Швеция в България, ще бъде акцент в новия брой на сп. „Ветеринарна практика“, съобщиха от екипа на списанието.
Зоя Паунова е магистър по фармация от Медицинска академия в София. Има бизнес образование в INSEAD и специализации в Обединеното кралство, Швеция и САЩ, и три десетилетия професионален опит в ролята на президент на маркетинговата компания на AstraZeneca - България. Тя е един от учредителите на Българския форум на бизнес лидерите, Българо-шведската търговска камара, Съвета на жените в бизнеса. Активен участник е в дейности, свързани с превенция и ранна диагностика на социално значими болести, образование, опазване на културно-историческото наследство и устойчивото развитие.
Поводът за разговора на сп. "Ветеринарна практика" със Зоя Паунова е 110 г. от установяване на дипломатически отношения между Кралство Швеция и България и съвместната дейност по издаване на сборник с архивни материали „Със скалпел и перо“ - за дейността на ветеринарния лекар д-р Недю Бояджиев, свързана с освобождаването на 150 000 български военнопленници, държани повече от две години като заложници от Антантата след Първата световна война. В книгата ще бъдат представени и други български ветеринарни лекари.
По повод делото на д-р Бояджиев, който е бил царски офицер и шведски генерален консул в продължение на 20 години, Зоя Паунова разказва: „Д-р Недю Бояджиев е избрал да търси помощ в Швеция поради няколко ключови причини. През 1920 г. Швеция, както и цяла Скандинавия, застават зад българската кауза. Д-р Бояджиев успява да избяга от България с полски паспорт и да се насочи към Стокхолм. В Стокхолм д-р Бояджиев се среща с Доминик Мърфи, консул на САЩ, който му осигурява аудиенция при принц Карл Шведски, брат на шведския краля и председател на Шведския червен кръст. Принц Карл се ангажира да помогне за освобождаването на българските военнопленници. Д-р Бояджиев успява също да привлече вниманието и на норвежкия професор Йоханес Ординг, който алармира върховния комисар за военнопленниците Фритьоф Нансен. Нансен докладва пред Обществото на народите в Женева и това води до освобождаването на българските пленници. Тези действия на д-р Бояджиев и подкрепата от влиятелни личности в Скандинавия са от решаващо значение за освобождаването на българските военнопленници.“
В интервюто за сп. "Ветеринарна практика" Паунова посочва и други българи, носители на шведския кралски орден „Полярна звезда“, който се връчва предимно на чуждестранни граждани за техния принос в развитието на контактите с Швеция: Йордан Радичков, д-р Недю Бояджиев и проф. Вера Ганчева (автор на книгата ,,Швеция – страната и хората“).
"Швеция е страна, която впечатлява със своята природна красота, културно наследство и социална система. Изумруденозелената Южна Швеция, както и заледената и недокосната красота на север допринасят страната да бъде истински рай. Швеция има богата културна и историческа традиция. Стокхолм, Гьотеборг и Малмьо са градове с богата история и красиви архитектурни забележителности. Швеция е родина на известни писатели като Астрид Линдгрен и Аугуст Стриндберг, както и на нобелови лауреати като Тумас Транстрьомер. Швеция има една от най-добрите социални системи в света, която осигурява високо качество на живот за своите граждани. Здравеопазването и образованието са на много високо ниво и достъпни за всички. Страната е водеща в областта на иновациите и технологиите. Шведите са известни със своето гостоприемство, откритост и толерантност. С екологично съзнание, те са силно ангажирани с опазването на околната среда и устойчивото развитие“, казва още в интервюто Зоя Паунова.
Пред сп. "Ветеринарна практика" Зоя Паунова анонсира и предстоящото откриване на кът на Кралство Швеция в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“. /ПВ/
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text