site.btaЗапочва втората фаза на проекта "Геномът на България", за който се набират 2000 доброволци


Проектът „Геномът на България“ навлиза във втората си фаза, като се набират 2000 нови доброволци за участие. Този етап на изследването ще продължи още три години, а резултати от първия, пилотен етап, се очакват в края на годината, съобщи пресцентърът на Медицинския университет в София.
Основната цел е събиране на широкомащабна генетична информация, която ще подпомогне научните изследвания на редки, генетични и инфекциозни заболявания, както и развитието на персонализирана медицина.
„Чрез изпълнението на проекта „Геномът на България“, ние се включваме в мащабно европейско проучване „Геномът на Европа“, в което всяка страна ще представи типичния за нейното население геном. А целта е генетичните данни да се превърнат в медицински решения“, коментира проф. Радка Кънева от Медицинския университет в София, която е ръководител на проекта.
Проектът „Геномът на Европа“ има за цел да създаде уникална общоевропейска референтна база данни, включваща минимум 100 000 генома, представителни за европейските граждани, и да демонстрира дългосрочните ползи от използването на геномни данни в научните медицински изследвания, здравеопазването и превенцията. Такава база ще улесни разбирането на причините и лечението на генетичните заболявания.
За реализацията на проекта е важно да бъде изградена и да функционира европейска инфраструктура за надеждно съхранение, обработка и споделяне на геномни данни за научни цели. България участва в проекта „Инфраструктура за геномни данни GDIс" с европейско и национално съфинансиране, който ще позволи изграждането на основите на национален хъб за геномни данни, отговарящ на високите изисквания за сигурност.
Проектът „Геномът на България“ - основи и значимост
Започнал преди година, проектът „Геномът на България“ цели да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи. България ще допринесе към европейския проект за изграждане на референтни национални геноми, който ще позволи по-бързото внедряване на геномната медицина в клиничната практика - за по-добра диагностика, профилактика и превенция на социално значими заболявания.
В първата фаза на проекта, през 2024 г., се включиха над 1000 доброволци, като в момента се извършва пълно геномно секвениране (разчитане) на събраните проби. Проучването има потенциала да открие нови, специфични за българската популация генетични вариации, свързани със заболявания - като рак, диабет, сърдечно-съдови, невродегенеративни и редки заболявания.
Проектът се изпълнява от Медицинския университет в София и от Медицинския университет в Пловдив, в рамките на Научен университетски комплекс за биомедицински и приложни изследвания, и BBMRI.bg - част от европейската научна инфраструктура BBMRI-ERIC. Финансирането на втория етап е 50 процента от Европейската комисия и 50 процента от Министерството на образованието и науката по проектите „Геномът на Европа“ (част от инициативата „1+ милион европейски генома) и „Инфраструктура за геномни данни“, подкрепени по програмата "Дигитална Европа".
Геномното секвениране се извършва в Центъра по молекулна медицина на МУ в София, където се гарантира пълна конфиденциалност и най-високо ниво на сигурност на личните данни. Събраните данни ще бъдат съхранявани при строги европейски стандарти и ще бъдат достъпни за други научни изследвания само след предварително одобрение от Етичната комисия на МУ-София.
Как става включването в проекта?
Всеки пълнолетен български гражданин, без известни генетични заболявания, може да стане част от тази национална кауза. Вашата помощ ще допринесе за напредъка на науката и за подобряване на здравето на бъдещите поколения, отбелязват организаторите.
Условията за участие са свързани с изискването за възраст над 18 години, с липса на известни генетични заболявания, с подписано информирано съгласие и с попълнен клиничен въпросник. Трябва да се дарят и 10 милилитра кръв за изолиране на ДНК, и да има съгласие геномните данни да бъдат съхранени в обща база данни, и използвани за научни изследвания.
Конфиденциалността е напълно гарантирана - данните ще бъдат закодирани и съхранявани при най-високо ниво на сигурност, уверяват организаторите на проекта.
/ХТ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина