site.btaФондация дари 15 000 британски лири за създаването на документалния филм „Съкровищата на България“


Фондация „Докова и Доков за бъдеще“ е дарила 15 000 британски лири за създаването на документалния филм Treasures of Bulgaria (Съкровищата на България), съобщават от Българския дарителски форум (БДФ).
Филмът е част от световноизвестната поредица Treasures of the World с водещ Бетани Хюз, чиито филми се излъчват в над 120 държави с аудитория над два милиарда души. Тreasures of Bulgaria ще бъде достъпен за зрители в САЩ и Канада чрез платформите BBC Select, Amazon Prime Video, Apple TV и Roku, достигайки потенциална аудитория от 370 милиона души.
Treasures of Bulgaria: Land of Roses е част от третия сезон на поредицата и е посветен на богатото културно наследство на България. Проектът представя страната ни като изключително културно средище с дълбоки исторически корени и неподправена природна красота. „Докова и Доков за бъдеще“ е официален партньор на британската продуцентска компания SandStone Global.
След премиерата по тв канала, новият епизод за България е достъпен на Viasat History. Специална версия на филма – Wonders of Bulgaria, адаптирана в два епизода, ще бъде излъчена по BBC News Channel, а международното разпространение ще започне през второто тримесечие на 2025г.
„С тази подкрепа фондация „Докова и Доков за бъдеще“ застава зад една международна продукция, която не просто разказва за България – тя я представя като съкровище на световната културна карта. Очаква се проф. Бетани Хюз да пристигне в страната ни отново и да направи документални филми за София и Пловдив като част от поредицата „Най-великите градове на света“, коментират от БДФ. „Вярваме, че България заслужава да бъде разказвана пред света – не само с думи, но и с образи, които вдъхновяват. Подкрепата ни към този проект е част от нашата дългосрочна мисия да насърчаваме културата, образованието и развитието на националната идентичност“, казват учредителите на фондацията – Владимир Доков и Ирина Докова.
Фондацията е посветена на създаването на дългосрочна положителна промяна в българското общество чрез подкрепа на значими инициативи в областта на културата, образованието, науката и социалната отговорност. Един от ключовите ѝ приоритети е именно съхраняването, популяризирането и предаването на българското културно наследство – не само вътре в страната, но и извън нейните граници.
/ДД
/АВП/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина