site.btaУчени и изследователи от цялата страна представят в Казанлък доклади за живота и делото на Чудомир
Учени и изследователи от цялата страна за поредна година представят нови факти за живота и творчеството на писателя, художник, общественик и краевед Димитър Чорбаджийски – Чудомир в рамките на Националната научна конференция в Литературно-художествен музей „Чудомир“ в Казанлък.
Темата на конференцията тази година е „Дните може да изглеждат дълги, но годините са кратки…“, а водещ е директорът на местния Исторически музей „Искра“ д-р Момчил Маринов.
Конференцията откриха председателят на Управителния съвет на фондация „Чудомир“ Борис Кърчев и директорът на музея Добрина Матова. Те напомниха за значимостта на конференцията по отношение на обогатяването на знанието за именития творец.
Сред участниците са проф. д-р Николай Аретов, проф. д.и.н. Вера Бонева, проф. д-р Алберт Бенбасат, Лилия Димитрова, д-р Калина Маджарова, доц. д-р Мая Горчева, проф. д-р Петко Петков, доц. Евгения Русинова, Венелина Пеева, Деница Рахнева, доц. д-р Николай Петков, арх. Милен Маринов, гл.ас. Петър Хаджинаков, Юлий Йорданов, доц. Венета Янкова.
Предстои в рамките на днешния ден да бъдат представени общо 15 доклада, които разглеждат различни аспекти от житейския път на твореца. Сред темите са дебютът на Чудомир в литературата, досието му в Съюза на българските писатели, любовта към училището и читалището като призвание и традиция в Чудомировия род, дейността му като читалищен деец и музеен работник, църквата и храмът в документалното му наследство и други.
Форумът е част от Чудомирови празници 2025, организирани от Литературно-художествен музей (ЛХМ) „Чудомир“, едноименната фондация и Община Казанлък, а съорганизатори на форума са Исторически музей (ИМ) “Искра” и Национален парк-музей (НПМ) “Шипка – Бузлуджа”. Ежегодно докладите, представени в конференцията, се публикуват в печатен сборник. Вече е наличен и сборникът от предходното издание на форума, което беше на тема „Посланията на Чудомир“.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text