site.btaИзложбата „90 години БНР – радиото на поколения българи“ бе открита с представянето на списание ЛИК
Изложбата „90 години БНР – радиото на поколения българи“, която представя фото и архивни документи от фондовете на Държавна агенция „Архиви“ (ДАА) и БТА, бе открита днес в сградата на Българското национално радио.
Събитието бе съпроводено с представянето на февруарския брой на списание ЛИК, посветено на годишнината на БНР.
Генералният директор на радиото Милен Митев припомни, че на 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост.
Той припомни, че през тези 90 години са се случили много неща. Радиото е работило в три различни Българии – до 1944 година, до 1990 година и тази България, в която живеем и работим днес. „През всичките тези години времената са се менели, меняло се е и Националното радио. Това, което не се е променило е, че от самото начало то винаги е било изпълнено с хора, които са работили с желание и любов, хора, които са обръщали внимание преди всичко на своята аудитория и са се стараели да бъдат максимално полезни“, каза генералният директор на БНР.
ИЗЛОЖБАТА
В тази изложба можем да видим документи, които предизвикват изненада, гордост, недоумение, дори и гняв, отбеляза той и уточни, че сред фотографиите могат да бъдат видени списъци с хората, които са притежавали радиоапарати и тяхната благонадеждност. „Но дори и тези неща, които може би предизвикват у нас известен гняв, е хубаво да ги помним, защото ако забравяме историята, знаете - сме обречени“, обясни Митев.
По думите му всеки един от тези документи носи частичка история, която не бива да забравяме да помним какъв път сме изминали и да не си позволяваме никога повече да не стигаме до списъци за благонадеждност. Изложбата ще пътува из страната, в които радиото има регионални представителства, и в чужбина, в българските културни институти зад граница.
„Вярвам, че тези 90 години, които са зад нас, са само началото и че най-силните ни години предстоят. Длъжни сме да имаме този оптимизъм, защото като медии ние трябва да заразяваме с този оптимизъм и цялото българско общество. Трябва да покажем, че има смисъл да ни има, че ценностите, които отстояваме, са важни и че заедно можем да се борим за едно добро бъдеще за цялото ни общество“, каза Милен Митев.
ИСТОРИЯ НА ЦЯЛОТО ОБЩЕСТВО
Председателят на ДАА доц. Михаил Груев отбеляза, че по някакъв начин този юбилей на БНР е и на българските архиви, и на цялото общество, защото в дейността на радиото през този близо един вид се оглежда цялата история на България през тези три епохи.
Ние сме се опитали да пресъздадем тази история през тази изложба, каза той. Мисля, че се получи нещо стойностно, нещо смислено, история на обществения и политически контекст, в който се случва историята на радиото, допълни доц. Груев.
Той разказа, че радиото не е само информационно средство в онази епоха. „То е и култура и се превръща много бързо в начин на живот и през него минава и целият културен живот на България в междувоенния период. Защото през радиобеседите на именити български учени имаме някакъв поглед върху научния живот. През писателите и художниците, които ръководят радиото тогава, се оглежда културният живот на България в онази епоха. Радиото е съвкупност от най-знаменитите личности на онова време. И това е още едно доказателство, че институциите се правят от хора. Ние сме се опитали да представим не само институцията, а и хората, които са работили в нея“, уточни директорът на ДАА.
Мисля, че се получи една добра, балансирана изложба, една панорама на радиото и неговия живот. И е нещо, с което трите институции - БНР, ДАА и БТА можем да се гордеем, отбеляза доц. Михаил Груев.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text