site.btaЕзиковата гимназия в Ловеч днес отбелязва 75 години от създаването си
![Езиковата гимназия в Ловеч днес отбелязва 75 години от създаването си](/upload/10686985/20250213_111709.jpg?l=1000)
![Езиковата гимназия в Ловеч днес отбелязва 75 години от създаването си](/upload/10686985/20250213_111709.jpg?l=1000&original=)
Профилираната езикова гимназия „Екзарх Йосиф Първи“ в Ловеч днес отбелязва 75 години от създаването си. Тази година училището празнува още една годишнина – 145 години от основаването на Американския колеж, който е предшественик на гимназията на хълма, разказа в интервю за БТА директорът Иво Райнов.
„Ние всъщност празнуваме възстановяване на езиковото обучение, прекъснато през 1948. През 1950 г. с решение на тогавашното ръководство на страната тук е създадена първата езикова гимназия в сградите и с методиката на Американския колеж. Вероятно това е и причината да бъде избрана вече, защото просто има логистиката, която да бъде използвана“, разказа Райнов.
ИСТОРИЯТА
На 15 февруари 1950 г. е бил първият учебен ден на създадената тогава Гимназия за изучаване на чужди езици в Ловеч. В нея са се изучавали първоначално три езика - английски, френски и немски език.
Броят на децата е бил ограничен и са били добре подбрани. „Тук са идвали да учат деца от семейства, които са били високо в йерархията на властта и на които ще им бъде даден път в разузнаването, външната търговия, външното министерство и прочие. Все още не е имало отворен прием, който започва малко по-късно. До 1956 година езиците остават три. След това английският отдел е преместен в София и дава началото на Първа английска гимназия. Решението е било, че град София, където е бил елитът, не може да няма езиково училище“, добави Райнов.
Две години по късно - 1958 година, се премества и френският отдел във Варна и дава началото на Френската гимназия там, която и досега съществува.
От 1958 година до 1986 година гимназията е само немска. През 1960 даже приема името „Ернст Телман“, с което посреща промените през 90-те години.
„Впоследствие претърпява още промени в абревиатурата и името. Били сме Езикова гимназия за чужди езици. Днес сме Профилирана езикова гимназия и от края на 90-те години носим името на Екзарх Йосиф Първи, който е исторически значима личност и за България, и за град Ловеч.
ФИЛМЪТ „ВЧЕРА“
Иво Райнов припомни и връзката на гимназията с филма на Владо Даверов „Вчера“.
„В този филм и съответно в книгата, която е първооснова, художествената измислица е малко. Случките, които са развити като сюжетни линии, са абсолютно реални. Такива са случаят със забременялото момиче, любовната история на Иван и на Дана, както и персонажът на театрала. Счита се, че прототип на този персонаж е Найден Ангелов - дългогодишен учител по български език и литература, който е правил много пиеси в училището. Математикът Баръмов също има прототип – Любен Петракиев, който също е бил учител тук. Разбира се, има известно донаслагване, но като цяло сюжетът се е развивал тук. Клетвата във филма, от която тръгва и тази легендарна песен, също е съвсем реална. Почти всичко пресъздадено във филма е реално и свързано с това училище“, разказа директорът.
ЕЗИКОВАТА ГИМНАЗИЯ ДНЕС
По думите му и днес гимназията продължава да бъде едно от най-добрите училища в страната. Благодарение на това все още успява да привлича доста добри деца от близки населени места.
Райнов посочи, че традиционно между 40 и 45 процента от випуска са ученици от други населени места. В пансионите са настанени над 270 деца.
Паралелките вече са пет – две с изучаване на немски език като първи и по една английски, френски и испански език.
Тридесет процента от учителите в Езиковата са бивши нейни възпитаници.
Райнов посочи, че учениците в гимназията не се учат само на езици. „Надявам се, че самото място, историята, духът, който се носи и от учителите, ги учи на добродетели като силното приятелство, взаимопомощ, умението да водиш и печелиш битки. Надявам се, че ги учим на това да бъдат добри хора, но и да бъдат мечтатели. Огромното предимство на тази гимназия е, че тук идват деца от малки населени места, често дори от села, които получават шанса да погледнат към големите мечти, да поискат да ги сбъднат и го правят“, заяви още директорът.
ТРАДИЦИИТЕ
Езиковата гимназия е известна и със своите традиции, част от които идват още от Американския колеж. „То си е закодирано в самото място и тези традиции си избуяват по естествен начин. Това, което столетие е имало тук, са пиесите. Някога е имало театрален клуб . По времето на Немската гимназия той се променя в традиция завършващият випуск да представя пиеса пред общността, което се прави и до днес“, каза Райнов.
По думите му друга запазила се от миналото традиция е музикалният фестивал, който днес е свободна изява на таланта на всички ученици, а преди е бил посветен на политическата песен.
В годините се е запазило и това новите випуски да се посрещат с моркови, а изпращането на абитуриентите да става с емоционални церемонии. „При нас съществува огромно приятелство между випуските. Учениците от 12-и клас се учат на един етаж с най-малките и това не създава никакъв проблем между тях заради духа, който цари между випуските“, каза още директорът.
От 2012 година съществуват и коледните концерти. По-нова традиция е Spirit of Ezikova – концерт в края на юни. „Това са утвърдените вече нови традиции. Другите постепенно се опитвам да ги градим в движение. Една от най-новите е завръщане на наши успели възпитаници, които дават много енергия на днешните ученици в срещите с тях“, добави Иво Райнов.
По думите му от тази година училището се опитва да дава по-широка изява на таланта на децата. Това става чрез клубовете по интереси. Възстановен е училищният вестник, има подкаст, радио, а отскоро и телевизия. В гимназията са сформирани и две рок групи. „Даваме възможност на децата да танцуват, да пеят, да пишат и да творят“, посочи директорът.
ОТБЕЛЯЗВАНЕ НА ГОДИШНИНИТЕ
Голямото отбелязване на двете годишнини ще бъде на празника на училището - 11 април. Подготвят се обаче и няколко съпътстващи събития – среща на бивши възпитаници, които се занимават с литература и издаване на книги, концерт на вече пораснали възпитаници. „Много се надявам, че ще успеем да поставяме основните на Алумни организация на училището, тъй като такава общност като нашата трябва да има структура, която да обединява и свързва. Вероятно ще издадем и алманах с истории от училището“, каза Райнов.
Годишнината на гимназията ще бъде отбелязана в понеделник (17 февруари) с флашмоб. На няколко места в училище, на четирите езика, които се изучават в момента, ще бъде казана „Азбучна молитва“ с идеята, че тя свързва стремежа към образование в България и съответно това, което прави доста десетилетия нашето училище. Връзката между тези четири места ще бъде ученик, който ще влезе в ролята на директор. Той ще поздрави учениците на четирите езика. Ще има и музикални изпълнения, добави директорът.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text