site.btaРусенският университет подписа споразумение за изграждане на Научноизследователски център с Индустриалния технологичен парк в Свищов
![Русенският университет подписа споразумение за изграждане на Научноизследователски център с Индустриалния технологичен парк в Свищов](/upload/10666624/photo_2025-02-10_13-43-06.jpg?l=1000)
![Русенският университет подписа споразумение за изграждане на Научноизследователски център с Индустриалния технологичен парк в Свищов](/upload/10666624/photo_2025-02-10_13-43-06.jpg?l=1000&original=)
Споразумение за партньорство между Русенския университет „Ангел Кънчев“ и Индустриален технологичен парк – Свищов е подписано днес във висшето учебно заведение, съобщи неговият пиар Виктория Иванова.
Тя добави, че документът предвижда изграждането на инфраструктура, която ще подпомогне научноизследователската и развойна дейност, като създаде условия за иновации и технологичен напредък. Споразумението регламентира правилата за сътрудничество между двете институции и очертава параметрите на предстоящото проектно предложение за изграждането на този Научноизследователски център в Дунавския индустриален технологичен парк в Свищов.
Подписите си под документа са положили ректорът на Русенския университет проф. д-р инж. Генчо Попов и Красимир Стефанов – управител на Индустриален технологичен парк – Свищов в качеството си на негов оператор. На церемонията са присъствали още почетният ректор и председател на Общото събрание на висшето учебно заведение акад. Христо Белоев, както и доц. д-р Десислава Атанасова, която към момента е заместник-ректор на Русенския университет.
БТА припомня, че доц. д-р Атанасова беше избрана за ректор на университета в Русе, но официалното й встъпване в длъжност ще се проведе след сключването на договора за управление с министъра на образованието и науката.
Според подписания днес документ Научноизследователският център, който ще бъде разположен в Дунавски индустриален технологичен парк – Свищов, ще има ключова роля за икономическото развитие в региона.
Сред основните му цели са насърчаване на научноизследователската дейност и иновациите, разработване на проекти, отговарящи на нуждите на местната икономика и бизнеса и подпомагане на обучението и кариерното развитие на студенти, преподаватели и изследователи.
Академик Белоев е отчел, че наред с очакванията новият научноизследователски център да създаде възможности за сътрудничество между университети, компании и институции, той може да привлече инвестиции и европейско финансиране за дългосрочно развитие на региона.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text