site.btaПлажът на залива Емона на о. Ливингстън се превърна в най-отдалеченото „у дома“ за поредната група, преминала от България до Антарктика
![Плажът на залива Емона на о. Ливингстън се превърна в най-отдалеченото „у дома“ за поредната група, преминала от България до Антарктика](/upload/10662198/20250209_092328.jpg?l=1000)
![Плажът на залива Емона на о. Ливингстън се превърна в най-отдалеченото „у дома“ за поредната група, преминала от България до Антарктика](/upload/10662198/20250209_092328.jpg?l=1000&original=)
Петата група от 33-тата българска антарктическа експедиция пристигна в Българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън.
Плажът на залива Емона се превърна в най-отдалеченото „у дома“ за поредната група преминала от България до българска Антарктика. На брега новопристигащите антарктици бяха посрещнати от своите колеги с питка с мед и сол.
Научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ НИК 421 посрещна участниците в петата група на остров Кинг Джордж и ги транспортира до нашата база. На брега вече са проф. Христо Пимпирев, който е ръководител на българските антарктически експедиции и е председател на Българския антарктически институт, проф. Георги Вълчев - ректор на Софийския университет "Св. Климент Охридски", доц. Юрий Кучев, д-р Кремена Георгиева - представител на "Кауфланд", Кирил Кандиларов от лабораториите "Кандиларов", Любов Костова – представител на „Красива наука“, Калин Мутафчиев от Министерството на образованието и науката, снимачен екип в състав - Юлияна Чалъкова, Фейми Даут, Волфганг Нопфлер и Данаил Вучков, Елена Георгиева, журналистът Живко Константинов, Александър Недялков и представителите на Природонаучния музей в град Пловдив - Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев.
На о. Ливингстън пристигна и флотилен адмирал от резерва проф. Боян Медникаров от Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров", който ще остане на Научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ НИК 421.
С пристигането на новата група започва нов цикъл от проекти, които включват първото провеждане на конкурса за комуникация на науката FameLab от Антарктика, заснемане на биографични, документални, детски и VR филми, отразяване на присъствието на жените в историята на българските антарктически експедиции и попълване на колекцията от живи риби в Регионален природонаучен музей - Пловдив.
Антарктиците са взели със себе си и осветената икона на Пресвета Богородица с младенеца, която на 27 януари беше предадена от българския патриарх и Софийски митрополит Даниил на проф. Христо Пимпирев за православния храм „Св. Йоан Рилски” на българската антарктическа база. Това съобщиха тогава от Българския антарктически институт. Тогава в катедралния храм „Св. Александър Невски” с тържествена литургия патриарх Даниил пожела успешна работа на 33-тата българска антарктическа експедиция.
/МК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text