site.btaЕвропейските младежки обучителни курсове утвърждават ролята на неформалното образование, казват от Центъра за развитие на човешките ресурси
Центърът за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР), администриращ програмите "Еразъм+" и "Европейски корпус за солидарност", продължава активната си дейност в подкрепа на младежките работници и неформалното образование чрез организирането на две значими обучителни инициативи - "Силата на неформалното образование" и "TICTAC - Дейност за изграждане на партньорства". Двете събития събраха в София участници от европейски държави, които задълбочиха своите познания и умения в сферата на международната младежка работа, обучението и изграждането на устойчиви партньорства, съобщиха от ЦРЧР.
В четвъртото издание на обучителния курс "Силата на неформалното образование" участваха 22-ма младежи от 14 европейски държави - Белгия, България, Хърватия, Гърция, Чехия, Унгария, Италия, Литва, Нидерландия, Португалия, Румъния, Испания, Швеция и Турция. Участниците имаха възможност да се запознаят с интерактивни методи на обучение, като ролеви игри и симулации, да анализират ролята на неформалното образование в различни европейски страни и да разберат принципите на изграждане на програми в рамките на "Еразъм+ Youth". Основният фокус на събитието беше въздействието на неформалното образование върху овластяването на младите хора като активни членове на обществото. Чрез практически дейности и дискусии обучаемите изследваха как неформалното образование подпомага развитието на ключови компетентности, насърчава критичното мислене и социалната ангажираност на младите хора.
Не по-малко атрактивно за участниците беше и практическото обучение "TICTAC - Дейност за изграждане на партньорства" (PBA), отбелязват организаторите. Те съобщават и, че в него са се включили 19 представители от седем европейски държави - България, Франция, Сърбия, Финландия, Белгия, Словения и Испания, които работят в сферата на международната младежка дейност. В рамките на обучението участниците преминаха през всички ключови аспекти на международната младежка работа - от стратегическо планиране и създаване на проекти, до управление на мобилностите за младежки работници.
Специално внимание беше отделено на изграждането на ефективни и дългосрочни международни партньорства, които ще допринесат за устойчивото развитие на бъдещи проекти в рамките на програмата "Еразъм+". Курсът включваше практически задачи, симулации и казуси, които помогнаха на участниците да подобрят разбирането си за проектния цикъл и ефективното използване на възможностите на програмата "Еразъм+" ("Младеж"). Обучението се превърна в платформа за обмен на опит и идеи, стимулирайки бъдещи съвместни инициативи между организациите, отбелязват от ЦРЧР.
/АВП/
news.modal.header
news.modal.text