site.btaОБНОВЕНА БНР отбелязва днес 90-ата си годишнина с връчване на наградата "Сирак Скитник" и тържествен концерт
Българското национално радио (БНР) днес отбелязва 90 години от създаването си. В Първо студио на БНР традиционно ще се проведе тържествена церемония, на която бъде връчена наградата „Сирак Скитник“ за значим принос в развитието на медията, както и годишните отличия за радиожурналистика и радиопроект, съобщават от общественото радио.
Носители на "Сирак Скитник" през годините са били Божана Димитрова, Мартин Минков, Тома Спространов, Вили Казасян, Христо Недялков, Валери Петров. Призьорите в трите категории се избират от Обществения съвет на БНР.
За втора поредна година ще бъде връчена награда за „Професионализъм в ефира“ - за предаване или журналист от друга ефирна електронна медия. На церемонията ще бъде даден и призът „Златен глас“, учреден от Кеворк Кеворкян в памет на покойната му съпруга Надежда Дженева.
Годишнината на БНР ще бъде отбелязана и с тържествен концерт тази вечер в Софийската опера и балет с участието на всички музикални състави на Българското национално радио и българска музика от различни жанрове.
На 90-ата годишнина на БНР е посветена и виртуална изложба, представена на 22 януари във Второ студио на радиото. Проектът съчетава звука на радиото, визуалната памет за неговите създатели, разказ за домовете на първата електронна медия у нас и истории от лентохранилището, посочват от обществената медия. Дизайнът и реализацията са на проф. Боян Добрев, а проектът е осъществен със съдействието на Архивния фонд на БНР, Държавна агенция „Архиви“, Българската телеграфна агенция (БТА) и Музея на радиото.
На 23 януари, в Мраморното фоайе на БНР беше открита изложба с творби от националния ученически конкурс „По стъпките на Сирак Скитник – 2024”, който се организира съвместно с Националната художествена гимназия „Димитър Добрович" в Сливен и Община Сливен. Експонирани са картини на ученици от художествени гимназии от цялата страна, призьори и участници в конкурса.
Началото на радиомрежата в България
Първите радиопредавания са осъществени от малка радиостанция през ноември 1929 г. От 1930 г. започва излъчвания предавателят "Родно радио", който от 6 юни 1931 г. е преименуван на Радио София.
На 25 януари 1935 г. цар Борис III подписва указ, с който радиото става държавна собственост и така се полага началото на държавната радиомрежа в България. Първият директор на Радио София е Панайот Тодоров (Сирак Скитник), назначен на 18 юни 1935 г. През 1971 г. радиото и телевизията в България са обособени в Комитет за телевизия и радио, част от структурата на изпълнителната власт.
От 1977 г. Българската телевизия и Българското радио придобиват статут на самостоятелни юридически лица към Комитета за наука, изкуство и култура. През 1986 г. двете медии отново са обединени в Комитет за телевизия и радио към Министерския съвет.
На 6 март 1990 г. 9-ото Народно събрание приема решение за временния статут на Българската телевизия и Българското радио, съгласно което двете организации се обособяват като самостоятелни институции.
От 27 януари 1993 г. с решение на 36-ото Народно събрание името Българско радио се заменя с Българско национално радио. Излъчва две 24-часови програми за цялата територия на страната: "Хоризонт" (на УКВ, средни, къси, дълги вълни и сателит) и "Христо Ботев" (на УКВ и средни вълни). "Радио България" на БНР излъчва програми на 10 езика за цял свят на къси и средни вълни, като част от програмата е чрез сателит и по Интернет. БНР има 9 регионални радиостанции: Благоевград, Бургас, Варна, Видин, Кърджали, Пловдив, София, Стара Загора и Шумен.
Дейността на БНР е уредена със Закона за радиото и телевизията, приет от 38-ото Народно събрание на 13 ноември 1998 г. На 1 ноември 2001 г. Министерският съвет дава на БНР индивидуален лиценз за изграждане, поддържане и използване на обществена далекосъобщителна мрежа за радиоразпръскване с национално покритие за 15 години. От април 2013 г. БНР се присъединява към европейската радиомрежа "Евранет плюс".
Златният фонд на Българското национално радио е колекция от аудио документи със статут на национален звуков архив и е член на Международната асоциация на звуковите и аудиовизуални архиви. В него се съхраняват над 16 хиляди архивни единици – звукови документи за значими събития от обществения живот в България и по света. За официално начало на Златния фонд се приема датата 27 ноември 1957 г., когато е регистриран първият звуков документ и започва описването и организирането на записите във ведомост. Най-старият запис в Златния фонд е от 1897 г. – „Българско хоро“ от Алоис Мацак, чешки капелмайстор и композитор с големи заслуги за развитието на българската военна музика.
Фонотеката на Българското национално радио е създадена през 1935 г., по времето на първия директор Сирак Скитник.
През 2001 г. Българското национално радио учредява Годишна награда "Сирак Скитник", на името на първия директор на Радио София, която се присъжда за принос в развитието на радиото в България като обществена медия. Наградата се връчва всяка година на 25 януари - Деня на радиото.
С оглед на дейността на Българското национално радио като обществена електронна медия, наградите са обособени в три категории: Голямата награда "Сирак Скитник " - за значим принос в развитието на Българското национално радио; Награда за радиожурналистика - индивидуална награда за открояващо се присъствие пред микрофона, за отстояване на идеи и позиции, които утвърждават авторитета на Българското национално радио като обществена медия през изминалата година и Награда за радиопредаване/ радио проект/мултимедиен проект, музикален проект на БНР - колективна награда за професионализъм и оригинални идеи през изминалата година.
Рeгионални радиостанции на БНР
Първите регионални радиостанции в националната радиомрежа на Българското радио са радио Варна (основано на 9 декември 1934 г.) и радио Стара Загора, които започват излъчвания на 21 май 1936 г.
На 25 май 1933 г. като секция към съюз "Родно радио" е учреден радиоклуб "Варна". Първото пробно живо радиопредаване от Варна е осъществено на 6 януари 1934 г. На 9 декември 1934 г. започва излъчвания като обществено радио. На 25 януари 1935 г. цар Борис III подписва указ, с който "Родно Радио" става държавна собственост и така се полага началото на държавната радиомрежа в България. От 21 май 1936 г. вече държавното радио Варна започва излъчвания като регионална радиостанция на Българското радио. Заедно с радио Стара Загора стават първите радиостанции в националната радиомрежа. През 1936 г. излъчва новини освен на български, на френски, немски, чешки и полски език. Излъчва на територията на областите Варна и Добрич.
Радио Стара Загора стартира на 21 май 1936 г. като регионална радиостанция на държавното "Родно радио". Заедно с радио Варна стават първите радиостанции в националната радиомрежа. В края на 1939 г. се появява постоянната рубрика "Новини". Излъчва на територията на областите Габрово, Сливен, Стара Загора, Хасково и Ямбол.
На 11 декември 1973 година, точно в 14:30 часа в ефира за първи път прозвучава сигналът на Радио Благоевград, създаден по мотиви на песента "Пирине, Пирин планино ". Официалното откриване се предава на живо по програма "Хоризонт " на Българското Радио. Радио Благоевград започва с 80-минутна собствена програма. През годините програмното време се увеличава, като в началото на 1989 г. се въвежда унифицираното програмно време на всички районни радиостанции на Българското радио. От 1994 г. програмите стават 13 часа дневно, а от 1996 г. – 18 часа. От началото на 2006 г. програмата на регионалната радиостанция звучи и онлайн в интернет. От 2008 г. Радио Благоевград излъчва разнообразна 24-часова информационно-музикална програма, която ефирно покрива областите Благоевград, Кюстендил и Перник.
Радио Шумен започва излъчвания на 12 февруари 1973 г. Излъчва на територията на областите Разград, Русе, Силистра, Търговище, Шумен. Официалното откриване е 12 дни по-рано, на 1 февруари 1973 г.
Радио София започва излъчвания на 17 септември 2007 г. Приемник е на програма "Ефир София" на БНР. Излъчва на територията на Софийска област и област с административен център София.
На 1 март 2009 г. на честота 97,1 мегахерца, е открита Регионалната радиостанция на БНР - Радио Видин. "Дунав свързва Видин с Европа! Радио Видин ще го свързва със света!“- това е написано тогава върху лист хартия и е пуснато в бутилка във водите на река Дунав, за да върви "по вода" на новата радиостанция. Броени дни по-късно посланието е открито от учителя по труд, техника и изобразително изкуство Людмил Антов, който получава като награда радиоприемник. В началото седмата регионална радиостанция на Българското национално радио започва с 6-часова самостоятелна програма. Днес Радио Видин реализира 24-часова програма на територията на областите Видин, Враца и Монтана.
Радио Бургас официално е открито и започва излъчвания на 31 май 2012 г. с 12-часова програма. Излъчва на територията на областите Бургас и Ямбол.
Радио Кърджали официално е открито и започва излъчвания на 9 май 2016 г. Излъчва на територията на област Кърджали.
/МГ/отдел „Справочна“
/ ГН
/ХК / ТС/
news.modal.header
news.modal.text