site.btaСлужебният министър на образованието представи кампанията „Просто кажи не“ пред ученици в Габрово
Служебният министър на образованието участва в среща с ученици от десети клас в Габрово. Срещата бе за представяне на Националната кампания на Министерството на образованието „Просто кажи не“. Събитието се организира паралелно с интерактивната игра „Шифърът на Априлов“ и са първите мероприятия от празничната програма за отбелязване на 190 години от създаването на Националната Априловска гимназия (НАГ).
„Кампанията се основава на истински истории. Три от тях са филмирани, заедно с това съм радостен, че кампанията е подкрепена от известни личности. Задаваме си няколко важни въпроса в живота, това са предизвикателствата, които срещаме, втори е въпросът за избора и докъде можем да стигнем, ако експериментираме. Ще видите, че изборът на наркотиците и наркотичните вещества не водят до нищо добро. Те разрушават здравето, духа и мечтите, до някаква степен те отнемат бъдещето. Това е може би най-важното послание на историите, които ще покажем във филма на кампанията. Важно е да кажем, че в рамките на кампанията вие сте втория град в България, с който се срещаме и това е много важно“, каза при откриването на срещата министър Цоков.
Според министър Цоков преките разговори и дискусии са важни, за това да се разбере дали посланията на филмираните истории, посланията на известните хора могат да достигнат до учениците. Той добави, че учениците винаги имат избор, избор да кажат не на наркотиците и да изберат пътя на живота, здравето и мечтите. Този избор не е избор на слабост, а на сила и бъдеще, защото чрез него младите могат да постигнат своите мечти. Министърът допълни, че младежите, направили избор да не тръгнат по пътя на наркотиците, ще станат добри, можещи и амбициозни хора.
Освен министър Цоков, присъстваха началникът на Регионалното управление на образованието Георги Маринов и заместник-кметът на Габрово Невена Минева. Един от посланиците на кампанията Свилен Ноев - вокалист на група "Остава", родом от Габрово, също говори пред учениците за вредите от употребата на наркотични вещества. Музикантът изпълни няколко от разпознаваемите песни на група "Остава". Представянето на кампанията бе съпътствано от дискусия.
„Днес ще си говорим за бъдещето, за онова, което ви вълнува за вашите мечти, за вашите цели и за едно от нещата, които могат да попречат мечтите ви да се сбъднат и целите да се реализират. Ние сме едни от първите, които се докосват до премиерата на един филм. Ще разберем какви са рисковете от употребата на наркотични вещества. Изборите, които всички правим, са ключ към нашето бъдеще. Ние като част от местната власт имаме ангажимента и отговорността да създаваме нови възможности пред вас младите хора“, каза Невена Минева, заместник-кмет на Габрово.
В празничния ден за Националната Априловска гимназия се организира ученическата игра „Шифърът на Априлов“, по-късно Великотърновският митрополит Григорий ще отслужи молебен и ще бъде извършен ритуал по тържествено отбелязване на 190-годишнината на Национална Априловска гимназия. Ще се състоят още мотивационен семинар – среща на Гергана Стоянова с ученици от 10-и клас, ще има среща дискусия на учителската колегия на НАГ с министър Цоков, а накрая е и Празничният педагогически съвет на гимназията.
На 15 януари генералният директор на Българската телеграфна агенция по традиция ще се срещне с учениците на НАГ, за да представи пред завършващите стажантската програма на агенцията. В края на този ден в Актовата зала в 16:00 ч. ще се проведе тържествен педагогически съвет, който ще почете делото на учителя, онзи който може да разгръща мащабите на световете не само на младите хора, но и на съмишлениците учители, стана ясно на пресконференция в БТА по повод програмата на годишнината.
В интервю за БТА директорът Христова посочи, че на 14 януари училището, чийто приемник е Националната Априловска гимназия, ще отбележи своята 190 годишнина. Това е възрастта на новобългарското образование. Патронният празник на училището е денят, в който за пръв път то отваря врати, но това са вратите на първото училище, следователно - празник с национална значимост.
БТА през ноември 2022 година в лицето на своя генерален директор Кирил Вълчев подписа договор за сътрудничество между информационната институция и Националната Априловска гимназия. Оттогава продължава и стажантската програма на нейни ученици в Българската телеграфна агенция.
Справка в архивите на БТА сочи, че днес се отбелязват 190 години от откриването (1835) в Габрово на първото новобългарско светско взаимно училище (дн. Национална Априловска гимназия) по инициатива на просветния деец Васил Априлов и с дарения на Васил Априлов, Никола Палаузов, Васил Рашеев и др. Финансовата издръжка на училището е поета от българското население. За пръв учител в него е назначен възрожденският църковен и просветен деец Неофит Рилски. Обучението се извършвало на български език и по взаимоучителната метода, при която на учителя помагали по-напреднали ученици, за да обучават неограничен брой деца. От 1840 г. то е превърнато в класно училище, а от 1872 г. прераства в Първата пълна гимназия в българските земи. От 20 юли 1889 г. гимназията се преименува на Държавна мъжка Априловска гимназия. На 5 юли 1973 г. е прието решение на Министерския съвет за учредяване на Национален музей на образованието в историческата сграда на Априловската гимназия. От 18 август 1992 г. училището е преобразувано в Национална Априловска гимназия с Музей на образованието, а от 2 септември 1996 г. Министерството на образованието отделя Музея на образованието от гимназията.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text