site.btaВисшето училище по телекомуникации и пощи ще бъде координатор в мащабен международен проект за изграждане на капацитет за висше образование
Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП) е първият български университет, който ще координира проект по действие "Изграждане на капацитет във висшето образование" по програма ''Еразъм 2027''.
Университетът е водещ партньор в стартиралия на 1 декември 2024 г. проект Green Maritime Horizons: Collaborative Innovation in Ship Engineering and Sustainable Technologies - GEMS-TECH (Зелени морски хоризонти: Съвместни иновации в корабостроенето и устойчиви технологии). Той предвижда сътрудничество в областта на морското висше образование и устойчивото развитие на морския сектор, съобразно целите за устойчиво развитие на ООН и международните екологични стандарти, съобщават от ВУТП.
Проектът предвижда обмяна на добри практики и модернизиране на морското висше образование в Египет и Кения, в партньорство с европейски университети и професионални организации, и въвеждане на иновации в управлението на морското дело, на стойност 793 000 евро, като продължителността му ще бъде 36 месеца.
Партньори на ВУТП в GEMS-TECH са Загребският университет (Хърватия), Талинският технологичен универистет (Естония), Егейският университет (Гърция), Университетът Ен Шамс (Египет), Арабската академия за наука, технологии и морски транспорт (Египет), Университета по земеделие и технологии ''Джомо'' в Кения, Техническият университет на Момбаса (Кения), Басейновата комисия на езерото Виктория със седалище в Кения, Арабският институт по навигация (Египет) и неправителствените организации ''Креативно мислене и развитие'' (Гърция) и Институт за технологичен трансфер и иновации (България).
Проектът предвижда 4 модула - ''Управление'', ''Модернизация на учебните програми'', ''Задълбочени отворени онлайн курсове (MOOC)'', ''Разпространение на информация и устойчивост на резултатите''.
Амбициозният проект GEMS-TECH има за цел да обнови морското образование в Египет и Кения чрез пълно интегриране на устойчиви морски практики и зелени технологии във висшето образование. Проектът ще създаде и внедри нови мултидисциплинарни модули за устойчиви морски решения за модернизиране на съществуващите курсове, за да отговори на глобалните екологични тенденции и нуждите на морския сектор. GEMS-TECH има за цел да преодолее пропастта между теоретичните знания и практическото приложение, като подобри компетентностите на академичния състав и уменията на студентите в областта на устойчивите морски технологии, насърчавайки следващото поколение специалисти от морския сектор.
Академичните институции и заинтересованите страни от морската промишленост ще формират трайно партньорство за насърчаване на иновациите в областта на екологосъобразното корабоплаване, екологичната устойчивост и икономическата устойчивост. GEMS-TECH има за цел да разпространи авангардни знания и най-добри практики в областта на зелените морски технологии извън академичната общност чрез целенасочено обучение, изграждане на капацитет и онлайн ресурси с отворен достъп като MOOC (Massive Open Online Course). Тази цялостна образователна програма, свързана с целите на ООН за устойчиво развитие, е насочена към належащата нужда на морската индустрия от управление на околната среда, поясняват от ВУТП.
GEMS-TECH ще помогне за напредъка на устойчивото морско развитие, ще подобри възможностите за професионална реализация на завършилите и ще модернизира индустрията, за да отговори на съвременните предизвикателства чрез обучение на квалифицирани кадри в екологични икономически принципи и практики. Заинтересованите страни от индустрията ще съдействат за приложимостта на учебната програма и практическата приложимост на резултатите от проекта, като участват в задаването на непосредствените и бъдещите изисквания за устойчиво развитие на морския сектор. GEMS-TECH е пионерска стъпка към хармонизиране на морското образование с глобалната устойчивост, поставяйки нов еталон за регионално образователно сътрудничество и планиране на бъдещи проекти в световен мащаб.
/ЙВЛ
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text