site.btaС научна конференция във Варшава бе отбелязан 65-ият сезон от археологическите проучвания на римския военен лагер „Нове“, каза за БТА д-р Петя Андреева
С научна конференция във Варшава бе отбелязан 65-ият сезон от археологическите проучвания на римския военен лагер „Нове“ край Свищов. Събитието се състоя в края на ноември и бе организирано от Посолството на Република България в Полша, в сътрудничество с Български културен институт в Полша и университетът „Адам Мицкевич“ в Познан, и бе под патронажа на Министерството на културата на Република България. Това разказа пред БТА гл. ас. д-р Петя Андреева от Националния археологически институт с музей при Българска академия на науките (БАН) и ръководител на съвместната българо-полска експедиция, която прави археологически проучвания на територията на „Нове".
Това за нас беше комплимент и признание, че обектът е изключително важен и приоритетен, каза д-р Андреева. По думите й на конференцията различните екипи са представили обобщени резултати в периода от 1959 година, когато е подписан договор за провеждането на съвместни разкопки между България и Полша, до момента.
Тя обясни, че се планира да бъдат показани на широката публика резултатите от новите проучвания, за да имат възможност туристите да се запознаят отблизо с живота в „Нове“ през отделните периоди.
Следва пълният текст на интервюто:
Тази година се състоя 65-тото археологическо лято в римския военен лагер „Нове“ край Свищов. Как премина то и отличи ли се с нещо от останалите?
- Тази година отбелязахме 65-ия сезон от археологическите проучвания на римския военен лагер „Нове“ с научна конференция във Варшава. Тя се състоя в края на ноември и беше организирана от Посолството на Република България в Полша, в сътрудничество с Български културен институт в Полша и университетът „Адам Мицкевич“ в Познан, и бе под патронажа на Министерството на културата на Република България. На нея бяха представени обобщени резултати в периода от 1959 година, когато е подписан договор за провеждането на съвместни разкопки между България и Полша, до момента. Това за нас беше комплимент и признание, че обектът е изключително важен и приоритетен. През годините той стана популярен за широката публика.
Кога започна тазгодишният археологически сезон и колко време продължиха проучванията в „Нове“?
- Сезонът започна от месец юли и продължи до края на септември. Причината за това е, че полските екипи, които работят, са три и се редуват. Секторите, проучвани от българските и полските екипи, са разположени както вътре в рамките на римския легионен лагер, така и непосредствено до Западната порта от външната страна на лагера. Това са ключови части на лагера, които се проучват от много години. Някои са напълно документирани, което ще ни даде възможност да отговорим на въпроси, свързани с плана на самия лагер и с живота на римските войници в него.
Кой сектор проучвате Вие?
- Секторът, който проучвам, е много интересен обект, негов научен ръководител преди това беше доц. д-р Евгения Генчева, която вече се пенсионира. Той се намира вътре в лагера, до Западната порта. От нея започва главната улица, известна като Виа Принципалис. Едновременно с това започнахме проучвания на една голяма сграда, която се намира непосредствено на север от нея. Тя е била използвана като складово помещение, като в определен период е била преустроена и предназначена за събрания на войниците и вероятно за извършване на култови дейности .
Българските екипи са два, като вътре в лагера работи екипът от Националния археологически музей при БАН, а секторът до лагера се проучва от екип на Историческия музей в град Свищов.
Първият полски екип е с ръководител проф. Елена Кленина от университета в град Познан. Той работи по разкопаването на впечатляваща сграда, интерпретирана като арсенала на легиона, която се намира западно от принципията, която е „сърцето на легиона“, където се е намирали съкровищницата, светилището на знамената и останалите знакови места. Според екипа сградата е построена между 122-129 година и е служила за съхранение на оръжия . Тя има няколко строителни периода, а тази година екипът успя да разкрие целия план на сградата, с което вече за известни нейните пълни размери. Вторият полски екип, с ръководител проф. Пьотр Дичек от Варшавския университет, проучва още един огромен сектор, където е Домът на Центуриона .Тази година екипът му разкри част от поредната баня, заедно с изключително добре запазен хипокауст, което представлява римско подово отопление. Третият полски екип, който проучва отделен сектор, е с ръководител д-р Агниешка Томас от Варшавския университет провежда разкопки зад принципията на военния лагер, като разкрива непроучени досега улици и важни сгради, построени още през първи век.
Какви са резултатите от проучванията Ви, какво открихте по време на разкопките?
- Вече няколко сезона продължава разкриването на голямата сграда до главната улица Виа Принципалис. Оказа се, че тя продължава на север. Разкрихме долепени към нея помещения с прекрасни цветни стенописи по стените. Те имат силни и ярки цветове и флорални мотиви. Това явно са жилищни помещения и продължаваме да ги разкривам, за да се опитаме да разберем как се е развивал живота в тази част на „Нове“, който става ранновизантийски град. В процеса на разкопаване на тези помещения откриваме все повече стенописи, някои от тях са запазени по стените, а други са паднали и ги събираме като отделни фрагменти.
Друго интересно нещо за този сектор е още една улица – Виа Сагуларис, която се намира западно от голямата сграда и обикаля целия лагер, като минава покрай крепостната стена отвътре. Тази година разкрихме още седем метра от нея, което предвид дълбокия културен пласт не е никак малко. Запазена е каменната настилка на улицата, което е интересно, защото в един по-късен период са били преизползвани архитектурни детайли от храм, който вероятно е бил наблизо. Тези детайли са били оформени като бордюри, включително и части от колони, за да може да бъде укрепена улицата. Това означава, че след демонтирането на храмовата сграда е било взето решение каменният материал да бъде използван именно за тази улица, което говори и за значението й.
През този сезон работихме и от източната страна на голямата сграда, където разкрихме нови помещения, в които е имало амфори и големи съдове за съхранение на провизии. Всичко, което открихме вътре, беше добре документирано.
Проучванията на българския екип до Западната порта на военния лагер, които ръководя, през този сезон обхванаха площ от 204 кв.м., като на много места достигнаха дълбочина от три метра.
Намерените артефакти могат ли да бъдат видени от обществеността, планирате ли изложба?
- Планираме в близкото бъдеще да покажем на широката публика резултатите от новите ни проучвания, за да имат възможност туристите да се запознаят отблизо с живота в „Нове“ през отделните периоди. Цветните стенописи също ще бъдат изложени в отделна витрина, като посетителите ще могат да видят отблизо ярките цветове и шарките. Това вероятно ще се случи в Посетителския център на археологически обект „Нове“. Има много интересни артефакти, които могат да бъдат показани. Те говорят за активен живот, свързан с римската култура, местната икономика, религиозните култове и други.
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text