site.btaНБ "Св. св. Кирил и Методий" представя списание "Мисъл" - едно от най - значимите издания в историята на българския периодичен печат
EZ 12:10:01 28-01-2022
HT1207EZ.011
Култура - изложби - Национална библиотека
НБ "Св. св. Кирил и Методий" представя списание "Мисъл" - едно от най - значимите издания в историята
на българския периодичен печат
София, 28 януари /БТА/
По случай 130-та годишнина от издаването на "Мисъл", списание за наука,
литература и критика, Националната библиотека представя изложба с печатни
издания и снимков материал от своя богат фонд, съобщиха от екипа на НБ.
Експозицията е част от утвърдената поредица документални изложби под надслов "Българска периодика", представяща някои от най-значимите издания в историята на българския периодичен печат.
Литературно-критическото списание "Мисъл" започва да излиза през 1892 г. в София. От година VI е с подзаглавие Литературно списание, от година VII - Литературно-обществено списание, а от година XIII - без подзаглавие.
Редактор на списанието е д-р Крьстьо Кръстев, а през годините сред редакторите са и Иван Андрейчин, Тодор Влайков, Пенчо Славейков, Кирил Христов, Пейо Яворов. Първоначално кръгът на сътрудниците му е доста широк: Ив. Вазов, К. Величков, Ст. Михайловски, Ив. Д. Шишманов и др.
Интересен е пътят, през който преминава развитието на сп. "Мисъл". Започва да излиза като издание с демократични и реалистични позиции. Има ясно подчертана литературна насоченост, но са забележими и обществено- политически му тежнения, а в програмата са залегнали културно-просветни и възпитателни цели. Прави впечатление стремежът списанието да се превърне в обединителен културен център, отразяващ в пълнота особеностите на културния живот и същевременно формиращ и възпитаващ читателския вкус, посредством популяризирането на най-значимите образци на световната литературна и научна мисъл.
С течение на времето започва да се долавя известна трансформация - списанието все повече се утвърждава като идейно-естетически орган, превръща се главно в издание на интелектуалния кръг "Мисъл". Чувствително започва да се усеща влиянието на немската идеалистическа философия и естетика, защитават се идеите за "чистото изкуство", отрича се реалистичното направление в българската литература и се демонстрира противопоставяне на марксическото течение.
Списанието спира да излиза през 1907 г., след което през 1910 г. е издаден литературният сборник "Мисъл" в две книги, съдържащ публикации на д-р Крьстьо Кръстев, Пенчо Славейков, Петко Тодоров и др. В изпълнение на амбициозната културно-просветна програма, на страниците на сп. "Мисъл" се публикуват редица оригинални и преводни материали, поместени в рубриките поезия, проза, естетически статии, философски и социални студии,история, публицистика, обществено-политически статии, литературни студии, критика и отзиви, рецензии и т.н.
В настоящата изложба в Западното фоайе на Библиотеката могат да се видят първата книжка на сп. "Мисъл", излязла през 1892 г., снимки от фонда на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" на членовете на кръга "Мисъл": д-р Кръстьо Кръстев, Пенчо Славейков, Пейо Яворов и Петко Тодоров, подбрани издания на "Мисъл" и др..
Невъзможността в рамките на една изложба да бъде разкрито в пълнота цялото богато съдържание на списанието, налага да се акцентира върху отделни знакови творби, публикувани в различните годишнини на изданието.
Във витрината, посветена на поезията, са подбрани поетически произведения, добре познати и обичани от няколко поколения българи като Ст. Михайловски - "Кирил и Методий", П. К. Яворов - "Две хубави очи", П. П. Славейков -" Неразделни" и др.
Представянето на част от превода на "Божествена комедия"от Данте Алигиери, дело на Константин Величков, служи като препратка към важното място, което е отредено на преводната литература на страниците на сп. "Мисъл". Характерното за тази литература е многообразието на превежданите езици, качественият подбор на текстовете и стойностните преводи, направени от редакторите и сътрудниците на списанието.
Последен, но не по важност акцент в изложбата са някои знакови творби в немерена реч, публикувани в сп. " Мисъл" - откъси от "Бай Ганьо тръгна по Европа" на Алеко Константинов, литературни студии, исторически, публицистични и обществено-политически статии, както и литературна критика, излезли под перото на авторитети като д-р Кръстьо Кръстев, Д. Т. Страшимиров.
Експозицията може да бъде разгледана в Западното фоайе на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" до 23 февруари 2022 г. /ПВ/
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text