site.btaУченици от Попово подготвят сборник, посветен на военното обучение в българското училище
Ученици и учители от Професионалната гимназия по селско стопанство (ПГСС ) „Никола Пушкаров“ в Попово се готвят да издадат сборник със спомени, снимки и документи, посветен на някогашното военното обучение в българските училища. Дейностите се осъществяват по проект, обясни пред репортер на БТА директорът на училището Теменуга Тодорова.
ПГСС „Никола Пушкаров“ за втори път реализира проект по Националната програма на Министерството на образованието и науката (ОН) и на Министерството на отбраната (МО) - „Изучаване и съхраняване на традициите и историята на българската армия“.
С младите хора ще работи преподавателят по история и цивилизации Владимир Стойков. „През 1990 г. от българските средни училища отпада един предмет – начално военно обучение или НВО, както е по-известен между изучавалите го. Основната цел на проекта е учениците от 8, 9 и 10 и 11 класове с помощта на своите учители, родители и близки да възкресят щрихи от изучаваното по този предмет, давайки му гласност, показвайки придобиването от българските ученици в миналото на елементарна военна подготовка", обясни той.
По думите му акцент ще бъдат практическите дейности във военния лагер в село Иванча, община Попово, продължил да функционира до началото на 90-те години на XX век. Там с военизирани игри и стрелби с пневматично, малокалибрено и бойно оръжие (АК-47) учениците са показвали уменията, които са придобили в часовете по начално военно обучение (НВО).
Работни групи от десетите класове вече изготвиха списък с въпроси, отговаряйки анкетираните учители, родители, близки и познати ще могат с общи усилия да създадат един правдив разказ за военното им обучение като ученици в девети и десети клас, казват от училищното ръководство. „Още сме в началото. Събираме материали – снимки и информации. Мненията за онова време са разнородни“, коментира Стойков.
„Младото поколение трябва да има начални практически умения по военно обучение, предвид случващото се в световен мащаб“, коментира проекта директорът Теменуга Тодорова. „Смятам, че това ще бъде интересно – защото лагерът е емблема в Поповския регион“, допълни тя. И припомни, че след работата по първия проект преди година училището е наградено.
За качествената реализация по първия модул водих девет ученика на 6-дневно обучение във Военното училище във Велико Търново, спомня си Стойков.
Като заключителна част в предвидения за отпечатване сборник ще бъде включено участието на девет ученици и един преподавател от ПГСС „Никола Пушкаров“ по модул 2 в Националния форум в НВУ „Васил Левски” – Велико Търново през лятото на 2022 г.
За повишаване на мотивацията за по-активните участници - ученици в проектните дейности, са предвидени учебно-опознавателни мероприятия на територията на община Попово и на град Търговище, които ще целят да покажат патриотизма и жертвоготовността на българския войник, както и придобитите му в мир умения.
В проекта са вплетени и низ от събития, целящи учениците да се научат да работят в екип, да станат по-зрели, по-отговорни и по-грижовни към военната ни памет и към труда на миналите поколения, касаещи военното дело в мирно време, посочи преподавателят.
Реализирането на Националната програма на МОН и на МО „Изучаване и съхраняване на традициите и историята на българската армия“ ще допринесе за съхраняването на историческата памет на българската армия и за подвизите на българските воини. Изпълнява се в цялата страна и обхваща училища, в които се обучават ученици от VIII до XII клас. Програмата ще запознае учениците с видове специфична военна подготовка, военна топография, военна история. Предвидените теми се реализират чрез определен брой часове за теоретична и за практическа подготовка.
Както БТА съобщи, има повишен обществен интерес към програмата. Тя е провеждана през 2021 г., отзвукът в училищата е позитивен, затова програмата ще присъства и тази година, за да се утвърди българската национална идентичност и самосъзнание.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text