site.btaКолективна монография разказва историята на Югоизточна Европа от Ранното средновековие до наши дни
Колективна монография „История на Югоизточна Европа от Ранното средновековие до наши дни“ откроява специфики на региона, неговото място в общоевропейската история и тясната му преплетеност с останалата част от континента. Това разказва за изданието директорът на Института за балканистика с Център по тракология при БАН проф. Румяна Прешленова, която е автор на превода.
По думите ѝ в книгата са включени текстове на изтъкнати съвременни изследователи на региона в немскоезичното научно пространство, допълнени от трудове на един нидерландски политолог и една унгарска медиевистка. Съставители на „История на Югоизточна Европа от Ранното средновековие до наши дни“ са Конрад Клевинг и Оливер Йенс Шмит.
Вписването на историята на Югоизточна Европа в по-обща европейска рамка е един от основните приноси на книгата, отбелязва проф. Прешленова. „Това без съмнение помага за по-доброто разбиране на собственото ни развитие и на собствената ни идентичност. Особено полезно е разглеждането на ключови явления и понятия в хода на историческите процеси в т. нар. надлъжни разрези. В допълнение на тях са представени състоянията на обществата в Югоизточна Европа в преломните напречни разрези на времето“, посочва авторката на превода.
Според нея пластовете от миналото, които хвърлят сянката си в настоящето на региона, могат да бъдат прочетени като опит за философско осмисляне на историята и на нейното отражение върху днешното му развитие.
/ ГН
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text