site.btaЧетенето пробужда човешкото съзнание, допринася за формирането и развитието на личността, смята директорът на библиотеката в Разград
Четенето пробужда човешкото съзнание, допринася за формирането и развитието на личността, каза за БТА писателят, общественик, краевед и директор на Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград Димитър Петров.
„Четящият човек се учи, той се обучава. Няма да знае какъв е, ако някой не го научи и не му помогне още в периода, в който е обучаем - от детската градина до завършване на училище. Децата трябва да бъдат научени от учителите и родителите да получават информацията и да я разбират. Тази основа им е необходима, за да станат любознателни към четенето“, отбеляза той по повод Деня на четенето – инициатива на фондация „Четене“, фондация „Детски книги“ и сдружение „Книги и четене“.
По думите му е необходимо едно дете да бъде научено да чете - в първия момент ще му е трудно, но после ще иска да прочете още една книжка и още една... И по този начин ще започне да търси, да иска още. „Натрупването на информация в тази възраст води до оформяне на личността вътре в човека, а когато стане зрял човек ще може да преценява по-лесно ситуациите“, каза Петров. Той обясни, че четенето е когнитивен процес, който развива психиката на човека, която в материалния свят няма как да бъде развита. Това провокира мисленето, а то от своя страна развива личността. По този начин хората се научаваме да преценяваме, да действаме и да придобиваме мъдрост, защото тя е една от основните ценности, подчерта директорът на културната институция, смята Димитър Петров.
Според него ролята на библиотеката в обществото е такава, каквато е екипът, който работи в нея, успее да я направи. „Това е будителство. Ние, като институция, освен, че съхраняваме книгите, обработваме, подреждаме ги и се грижим за тях, имаме културни инициативи, срещаме се с хората, ако те не дойдат при нас - ние отиваме при тях, сред малки и големи“, каза той.
Петров разказа, че по времето, когато все още е бил пиар на културната институция, е организирал мобилни библиотеки, с екрани и проектори за прожектиране е представял на хората в различни институции празниците през годината. Чел е книжки пред тях, срещал ги е с множество писатели, поети. „Веднъж гостувахме в Дома за пълнолетни лица с деменция. Хората се събраха в тамошната зала, а ние започнахме да четем класическа литература, цитирахме произведения на Иван Вазов, Христо Ботев. Тогава се случи нещо шокиращо – хората започнаха да оживяват, сещаха се, станаха по-динамични, рецитираха и си спомниха различни случки. Тогава работещите в дома ни попитаха: „Какво направихте с тези хора?“, а аз им отвърнах – четенето, словото, те пробуждат“, спомня си Петров.
Той посочи, че често гостува в училищата, където по съвременен и иновативен начин представя на децата гатанки, чете от своите детски приказки, като някои от тях са посветени на учениците от отделни училища и образователни институции. Според него, за да могат учениците в начален етап да разберат написаното и посланието в книжките, е необходимо много добро познаване на детската психика.
„Аз познавам психологията на децата, благодарение на първата ми работа като начален учител. За да могат да разберат написаното и да им въздейства, за да успееш ги потопиш в един вълшебен свят, е нужно освен да познаваш мисленето им, да можеш да го поднесеш и по съвременен начин. Обратната връзка на децата показва какво си направил, по тяхната реакция става ясно разбират ли и как те възприемат емоционално“, обясни Петров.
Той отбеляза, че четенето поддържа буден човешкия мозък, нервната система, всички емоции, мислене. „Четенето помага и стимулира здравословно и интелектуално, сплотява ни като общност. Можем да реагираме правилно във всяка ситуация щом имаме достатъчен капацитет със слово в нас. Това, което е натрупано от прочетеното през годините като интелектуален капацитет, ти подава ръка и ти помага да реагираш правилно“, отбеляза Димитър Петров.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text