site.btaЗаместник-председателят на БАН чл.-кор. Евдокия Пашева връчи награди на млади учени за самостоятелни разработки
Заместник-председателят на Българската академия на науките (БАН) чл.-кор. Евдокия Пашева връчи награди на млади учени от Академията, които са отличени в конкурс за най-добра публикация в областта на природо-математическите и хуманитарно-социалните науки. Това съобщи пресцентърът на БАН.
Всяка година наградите носят имената на бележити учени от БАН по повод техни юбилейни годишнини. За 2024 г. година отличията са посветени на акад. Иван Салабашев и на акад. Иван Евстратиев Гешов. Журито в конкурса тази година награди седем научни разработки на млади изследователи, обяви чл.-кор. Пашева.
С първа награда в конкурса за най-добра статия в областта на хуманитарните науки на името на акад. Иван Е. Гешов и във връзка със 100-годишнината от смъртта му беше отличен Александър Златанов от Института за исторически изследвания на БАН. Той получи наградата за своя студия за ранната дейност на Евлоги Георгиев.
Журито в конкурса връчи две втори награди - на Наташа Ноева от Института за изследване на изкуствата за проучването й на галерийното дело в България, и на Симеон Симеонов от Института за изследване на изкуствата за изследванията му на възрожденското изкуство и култура.
Трета награда получиха Радина Илиева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей, която е изследвала ролята на оздравителните лагери в страната по времето на социализма; Елина Атанасова от Института за изследване на изкуствата за работата си по персонификацията във византийското изкуство и Петър Топуров от Института за държавата и правото за книгата си, посветена на домашното насилие.
В областта на природните науки и математиката втора награда на името на акад. Иван Салабашев беше присъдена на Данаил Стратиев от Института по биофизика и биомедицинско инженерство.
Конкурсът за най-добра публикация в областта на природо-математическите и хуманитарно-социалните науки се проведе за четвърта поредна година, каза на церемонията академик Красимир Атанасов, който е основател на отличието. Той допълни, че целта на конкурса е младите учени да бъдат насърчени да пишат самостоятелно своите научни разработки.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text