site.btaЗоологът, спелеолог и политик проф. Петър Берон представи книгите си във Велико Търново
Българският зоолог, спелеолог и политик проф. Петър Берон представи във Велико Търново книгите си от поредицата „С Петър Берон по света“. Срещата се проведе в Професионалната гимназия по туризъм „Д-р Васил Берон“ и продължи близо два часа. Проф. Берон гостува в града и по случай тържеството във връзка с 200-годишнината от рождението на патрона на училището, чиито родственик е той.
В началото проф. Петър Берон разказа как през 1975 година е поканен да бъде биолог в 5-месечна английска експедиция в Нова Гвинея, с което започват и обиколките му по света. Там откриват около 200 нови пещери, сред които е и най-дългата в южното полукълбо по онова време, както и непознати видове животни. После в продължение на 3 години пребивава в Западна Африка – Нигерия, Конго, Камерун, Того и Бенин. Всичко това е описано в първите му две книги от поредицата „Пет месеца в Нова Гвинея“ и „Сану, батуре!“.
Третата „На север от Юкатан“ разказва за преживяванията му в Мексико, Куба, Доминиканската република, Пуерто Рико, САЩ и Канада. „Близката чужбина“ е за българите в държавите около България, а „От Мандалай до Тимор“ - за страните от Индокитай и Индонезия. В „Хималаите отблизо“ и „Джамбо, мзее!“ той разказва за трите си експедиции в Хималаите, за Индия, Шри Ланка и Източна Африка – Кения, Уганда, Танзания, Замбия, Зимбабве, Мозамбик и Судан.
Проф. Петър Берон каза, че е обиколил над 80 страни като ръководител и участник в експедиции и самостоятелни пътувания. Той разказа за своите срещи с различни култури и хора, за многото пещери, в които е влизал, за опасностите, пред които е бил изправен.
На въпрос на БТА кога е започнал да се интересува от зоология, проф. Берон разказа, че това станало, когато бил на 11 години и попаднал в музей с терариуми, аквариуми и кутии с буболечки. Още тогава разбрал, че животът му ще бъде свързан с тези неща. След това влиза в различни кръжоци, а впоследствие учи и работи това. На въпроса кое място по света извън България му е останало най на сърце, той категорично отговори, че това е Нова Гвинея, където е първата му и най-голяма експедиция.
Накрая гостът говори за политическата си дейност и демократичните промени в България след 10 ноември 1989 година. В тях той участва като един от учредителите на „Екогласност“, председател на Националния координационен съвет на СДС, депутат, заместник-председател на 40-ото Народно събрание и участник в 7-ото Велико народно събрание. Бил е кандидат за президент на България.
Сега проф. Петър Берон подготвя своята автобиография, която се надява да издаде скоро.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text