site.btaИнджексарлийското хоро от село Окоп е номинацията на област Ямбол за „Живи човешки съкровища – България“ за 2024 г.
Инджексарлийското хоро от село Окоп е номинацията на област Ямбол за „Живи човешки съкровища – България“ за 2024 г. Ямболската кандидатура е представена като характерна фолклорна традиция от нематериалното културно наследство. Това съобщиха от БТА от Областната администрация в Ямбол.
Националната система „Живи човешки съкровища – България“ цели опазване на нематериалното културно наследство и предаването му на следващите поколения. Инициативата е на Института за фолклор при Българската академия на науките (БАН) и Министерството на културата, като първа стъпка към реализацията на Програмата на ЮНЕСКО „Живи човешки съкровища“.
Номинацията на областно ниво е одобрена от комисия с председател д-р Ива Станоева от Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, и членове Станислава Минева – уредник на фонд „Етнография“ в Регионалния исторически музей в Ямбол и Иванилина Йовчева от Регионалния експертно-консултантски и информационен център „Читалища“.
Както писа БТА, самодейната танцова група „Инджексарлии“ към Народно читалище „Христо Ботев – 1929“ в село Окоп, наскоро спечели първа награда на международния фестивал на изкуствата „Звездите на Гардесано“ във Верона, Италия. Там те впечатлиха журито и публиката с инджексарлийско окопско хоро и добруджанска тропанка.
Предстои национална комисия да обсъди излъчените областни кандидатури и да направи предложение за вписването на избраните нови елементи в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство, уточниха от областната управа.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text