site.btaКомисията по външна политика на ЕП гласува проекторезолюция за Косово, в която се изисква незабавното премахване на мерките, наложени от ЕС


Комисията по външна политика на Европейския парламент (ЕП) гласува проекторезолюция за Косово в която, наред с други неща, се изисква незабавното премахване на наказателните мерки, които ЕС наложи на страната, предаде Косовското радио и телевизия.
Заради ескалацията на напрежението в Северно Косово ЕС наложи в края на юни 2023 г. наказателни мерки срещу Прищина, които включват временно спиране на работата на съвместните комисии между ЕС и Косово на основата на Споразумението за стабилизиране и асоцииране и замразяване на поканите за срещи на високо равнище, както и на двустранните посещения, с изключение на онези, свързани със справянето с кризата в Северно Косово в рамките на диалога Косово – Сърбия, воден от ЕС.
Автор на проекторезолюцията е докладчикът за Косово в ЕП Рихо Терас. В този документ е подкрепена молбата на Косово за членство в ЕС и е отправен призив към страните, които все още не са признали Косово, да го направят без повече забавяне.
Косово подаде молба за членство в ЕС през 2022 г., но кандидатурата му е в застой поради липсата на консенсус между 27-те членки, тъй като пет държави от ЕС – Кипър, Гърция, Румъния, Словакия и Испания – не признават косовската независимост.
Проекторезолюцията също така подкрепя искането на Косово за членство в Съвета на Европа и плана за присъединяване към програмата "Партньорство за мир" на НАТО.
Кандидатурата на страната за членство в Съвета на Европа не беше успешна, тъй като тя беше обусловена от създаването на Съюз на сръбските общини (ССО) в Косово, отбелязва Радио Свободна Европа.
Международната общност настоява Косово да създаде Съюз на сръбските общини, който произтича от споразумение между Косово и Сърбия от 2013 г. и който да обедини около себе си общините в Косово със сръбско мнозинство. Неговото създаване се разглежда от международния фактор като „условие на условията“ за нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия в рамките на диалога между тях, воден от ЕС. Конституционният съд на Косово обаче обяви преди години създаването на такъв съюз за противоконституционно, тъй като не включва останалите етнически общности и може да доведе до упражняване на изпълнителна власт.
В документа се подчертава значителния напредък на Косово в правосъдието, сигурността и свободите, борбата с организираната престъпност и функционирането на пазарната икономика, но се изразява съжаление за ограничения напредък при върховенството на закона.
Текстът на проекторезолюцията включва сериозна загриженост по отношение на системните слабости на съдебната система в Косово, особено по отношение на независимостта и зачитането на разделението на властите.
Изразява се и загриженост относно ситуацията на сигурност в Северно Косово, особено след въоръженото нападение в село Банска през септември 2023 г. и нападението над канала Ибър-Лепенц през ноември 2024 г. Проекторезолюцията призовава извършителите на тези нападения да бъдат изправени пред правосъдието.
На 24 септември 2023 г. в село Банска до Звечан, Северно Косово, група от около 30 въоръжени сърби нападна косовската полиция, при което загинаха един косовски полицай и трима от въоръжените нападатели. Косово нарече случая „терористично нападение“ и обвини Белград, че стои зад атаката, а Белград отрече всякакво участие в нея.
След нападението Радойчич беше арестуван в Сърбия и ден по-късно освободен. Впоследствие Интерпол издаде международна заповед за ареста му, а косовската прокуратура повдигна обвинения срещу него и още 45 души по случая Банска. Смята се, че в момента Радойчич се намира в Сърбия.
В документа е изразено също така съжаление за това, че Сърбия не е изправила пред правосъдието извършителите на нападението в Банска, включително Милан Радойчич.
Проекторезолюцията подкрепя диалога за нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия и приветства назначаването на Петер Сьоренсен за нов специален пратеник на ЕС за диалога.
След одобряването му от комисията по външна политика на ЕП документът се очаква да бъде гласуван през лятото на пленарно заседание, когато ще се превърне във версия на резолюция на Европейския парламент.
/ВН/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина