site.btaУченици от Търговище участваха в „Евроскола“ в Страсбург
Ученици от Търговище участваха в „Евроскола“ в Страсбург. Възпитаниците на Първо Средно училище (СУ) „Св. Седмочисленици“ споделиха преживяването със свои връстници - представители на 27 държави, съобщиха от ръководството на учебното заведение. Българските ученици са млади посланици на Европейския парламент (ЕП) в Търговище. Те спечелиха правото да представят България в Страсбург след конкурс на бюрото на Европейския парламент у нас.
Целта на "Евроскола" е да насърчи активността на младите хора и да ги увлече повече в идеята за обединена Европа, каза за БТА преподавателят по български език и литература в училището и ръководител на групата Анета Милева.
Събитието започна с приветствие от президента на Европейския парламент Роберта Мецола, която очерта и рамките на пленарния ден, с акцент върху демокрацията и фундаменталните права на гражданите, посочиха участниците от Търговище.
В изказването си Мецола е подчертала, че гражданите на ЕС говорят на различни езици, живеят в различни страни, но трябва винаги да имат право да дебатират по важните въпроси. „Евроскола“ е част от демокрацията“, е казала тя пред младите хора.
След нея участие в събитието е взел Робертс Зиле, вицепрезидент на ЕП. В жива видеовръзка от Рига той е отговарял на въпроси на участниците в „Евроскола“, каза още Милева.
По нейни думи момчетата и момичетата от Търговище са показали висока ерудиция и са били сред най-активните участници в „Евроскола“, посочиха от учебното заведение. Те повдигнаха въпроса за войната в Украйна, на който Зиле отговори с припомнянето, че Европейският съвет одобри заема за Украйна в размер на 35 милиарда евро, който е част от по-голям заем, одобрен от държавите от Г-7 в размер на 45 милиарда евро. Той обясни, че този пакет има за цел да помогне на Украйна в покриването на нейните спешни нужди от финансиране.
Другите теми в дискусията с Робертс Зиле са били свързани с образованието, миграцията и присъединяването на нови страни към Европейския съюз.
Във финалното си послание Зеле посъветва младите да не гледат твърде напред във времето, а да опитват да хващат нюансите на настоящето, защото то не е само черно и бяло, разказа Милева.
Последвала е дискусия с Антонио Кайола, който ръководи правното бюро към ЕП, за запазването на правата и свободите на гражданите.
Групата от Първо СУ изрази становище, че една от заплахите за демокрацията е слабата избирателна активност, разказа Милева. В тази връзка младежите отправиха въпрос как ЕП може да насърчи гласоподавателите. Тезата споделиха и други участници, което отвори широка дискусия, разказаха представителите на Търговище. „Това което може да направим, е да провокираме хората да гласуват. Това зависи и от вашето поколение, вие да насърчавате близките си да гласуват. Фактът, че всички сте тук е обещаващ“, казал Кайола.
В следващата част от деня е проведена симулация на пленарно заседание. Участниците, разделени на групи (както в истинския парламент), защитаваха различни тези, а в края на деня гласуваха предложенията. Тук отново представителите на Първо СУ проявиха съобразителност, богата култура, задълбочени познания в различните сфери и отново бяха сред най-активните участници, посочи за БТА Анета Милева. Тя уточни, че от Търговище за събитието в Страсбург са пътували 24-ма ученици и петима учители.
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text