site.btaПрожекция на документалния филм "Само защото бяха българи" припомни събитията от т.нар. Кървава Коледа в Македония през миналия век
Прожекция на документалния филм на журналистката Милена Милотинова "Само защото бяха българи" се състоя тази вечер в столицата и припомни събитията от т.нар. Кървава Коледа в Македония през 1945 година.
На прожекцията в Македонския институт присъстваха председателят на Народното събрание Наталия Киселова, Костадин Филипов от Македонския научен институт, председателят на института проф. д-р Георги Николов. Сред участниците в дискусията бяха евродепутатът Андрей Ковачев, Александър Йорданов и Ангел Димитров, бивши посланици на България в Република Северна Македония (РСМ), Благой Шаторов от Културен център "Иван Михайлов" и Горан Серафимовски-Чане от Новата политическа емиграция от Македония у нас, историци, общественици, граждани.
Филмът повдига темата за масови гробове на българи в днешна Република Северна Македония, които след установяването на комунистическата власт тогава не се отказват от българската си идентичност.
Събитието се организира в рамките на Лектория Македония от Костадин Филипов и Македонския научен институт.
Тази седмица се навършват 80 години от началото на т.нар. Кървава Коледа в Македония, за която малко се говори, а в Република Северна Македония пък съвсем не се говори, каза на прожекцията Милотинова. Ще видим какво се е променило за този четвърт век, откакто направихме филма с оператора Любомир Станоев. Във филма е част от истината, отбеляза Милотинова и подчерта, че очаква най-после архивите на комунистическата Държавна сигурност да се отворят, за да се узнае истината за съдбата на българите в Македония. "Европа настоява, след като го включи в преговорната рамка, за да се види какво още е ставало", посочи Милотинова.
Според нея случилото се от 1945 г. по време на т.нар. Кървавата Коледа, което е текло години след това, трябва да бъде разкрито и да бъде включено в учебните програми на децата в България и в Република Северна Македония, за да се знае истината. По думите на Милотинова, сега в учебниците по история в РСМ се възпитава неприязън към България. Резултатът е, че ще имаме още едно поколение, в което децата ще учат небивалици, манипулации и ще бъдат възпитавани във вражда към България. Според Милотинова това, което може да направи България, за македонските българи, е да отприщи трудния процес по даване на гражданство. "Нека България ги вкара в ЕС и им даде паспорти, на тези които го заслужават, за да може после и да може да ги защитава, ако имат нужда от защита", каза Милена Милотинова.
Евродепутатът Андрей Ковачев заяви по време на дискусията след прожекцията, че България има дълг към нашите сънародници в РСМ да обяснява на международно ниво каква е ситуацията. РСМ отделя сериозен бюджет за комуникационна политика в САЩ и Европа и има сериозна стратегия. Българската държава в лицето на администрация и правителство не е идентифицирала този проблем като екзистенциален за нас, каза Ковачев. Той добави, че през годините страната ни не е отделяла ресурс да обяснява каква е историята.
Александър Йорданов каза, че голяма е отговорността на българския парламент по темата. Той призова Наталия Киселова, Народното събрание да инициира голяма национална конференция с депутати, историци, общественици, дипломати, за да се постави темата за българите в РСМ на дневен ред, да се създаде този разказ, който, поради различната политика през годините назад, е липсвал.
/АБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text